0821 · Претходна Поштенски Број
Следна Поштенски Број · 0828

Поштенски Број 0822 - Северна Територија

Површина на Поштенски Број 0822150.742 км²
Население27.498
Машко население14.164 (51,5 %)
Femaleенско население13.334 (48,5 %)
Промена на населението од 1975 во 2015 +71 %
Промена на населението од 2000 во 2015 +24,4 %
Средна возраст28,1 година
Средна возраст за мажи27,9 години
Средна возраст за жени28,3 години
Телефонски Броеви8
Локално времесабота 13:39
Временска зонаСтандардно време во Централна Австралија
Координати-13.019775902801557° / 132.88768326963483°
Сродно Поштенски Броеви081208130820082108280829

Карта на Поштенски Број 0822

Интерактивна мапа

Поштенски Број 0822 Население

Години 1975 до 2015
Податоци1975199020002015
Население16.08019.60622.10827.498
Густина на население0,11 / km²0,13 / km²0,15 / km²0,18 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

0822 Промена на населението од 2000 во 2015

Зголемување на 24,4 % од година 2000 на 2015
ЛокацијаПромени од 1975Промени од 1990Промени од 2000
Поштенски Број 0822+71 %+40,3 %+24,4 %
Северна Територија+72,7 %+40,3 %+25,5 %
Австралија+72,6 %+40,3 %+25,5 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 0822 Средно време

Средно време: 28,1 година
ЛокацијаСредна возрастСредно доба (женско)Средно доба (машко)
Поштенски Број 082228,1 година28,3 години27,9 години
Северна Територија31,6 години31,7 години31,5 години
Австралија37,7 години38,6 години36,8 години
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 0822 Население од дрво

Население по возраст и пол
ВозрастМашкиЖенскиВкупно
Под 51.2901.1762.466
5-91.5111.3292.841
10-141.3481.2232.572
15-191.2151.1192.334
20-241.0751.0862.161
25-291.1141.1282.242
30-341.0711.0192.090
35-391.0441.0452.089
40-441.0099902.000
45-498978461.744
50-548277661.593
55-596546051.259
60-64476466942
65-69331243574
70-74156152309
75-799071162
80-84372765
85 плус204263
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 0822 Густина на население

Густина на население: 0,18 / km²
ЛокацијаНаселениеПовршинаГустина на население
Поштенски Број 082227.498150.742 км²0,18 / km²
Северна Територија229.9681.348.454,5 км²0,17 / km²
Австралија23,8 милиони7.690.961,5 км²3,09 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 0822 Историско и проектирано население

Проценето античко население до 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Линк] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Позивни броеви

Кодови за процентуална област кои ги користат деловните активности во 0822
 Телефонски Број 8: 83,2 %
 Телефонски Број 4: 16 %
 Друго: 0,8 %

Бизнис концентрација во Поштенски Број 0822

0822 Колоритна мапа за бизниси

Индустрии

Дистрибуција на деловни активности по индустрија
 Хотели и патување: 25,3 %
 индустрија: 14,1 %
 Купување: 8,1 %
 Спорт и активности: 7,4 %
 Ресторанти: 6,6 %
 Услужување во домашни услови: 5 %
 Професионални услуги: 5 %
 Автомобилски: 4,9 %
 Друго: 23,6 %
Опис на индустријатаБрој на претпријатијаПросечна оценка на GoogleБизниси на 1.000 жители
Бензиски пумпи83.40,3
Јавна администрација83.30,3
Самопослуга и супермаркети134.00,5
Општи изведувачи104.40,4
Се движат компаниите64.40,2
Автобуси и возови73.60,3
Аеродроми204.10,7
Викендички, кабини и одморалишта64.20,2
Други сместувачки284.11,0
Места за кампување124.10,4
Паркови за рекреациски возила54.20,2
Тур оператор84.70,3
Туристички агенции394.51,4
Изградба на објекти74.50,3
Товар/комерцијален превоз54.50,2
Трактори и земјоделски машини132.90,5
Транспорт логистика92.20,3
Трговија на големо со машинерија113.40,4
Шпедиција62.30,2
Пошти273.71,0
Кафулиња54.00,2
Јавните паркови144.50,5

Индекс на човечки развој (HDI)

Статистички композитен индекс на животниот век, образованието и приходот по глава на жител.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Емисија на Поштенски Број 0822 CO2

Емисиите на јаглерод диоксид (CO2) по жител во тони годишно
ЛокацијаЕмисии на CO2Емисии на CO2 по глава на жителИнтензитет на емисија на CO2
Поштенски Број 0822440.363 т16 т2,92 т/km²
Северна Територија3.578.677 т15,6 т2,65 т/km²
Австралија401.155.563 т16,9 т52,2 т/km²
Sources: [Линк] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Емисија на Поштенски Број 0822 CO2

Емисија на CO2 2013 (тони / годишно)440.363 т
Емисија на CO2 2013 (тони / годишно) по глава на жител16 т
Интензитет на емисија на CO2 2013 (тони / км² / годишно)2,92 т/km²

Ризик од природни опасности

Релативен ризик од 10
ЦиклонСреден (5)
СушаВисок (7)
ЗемјотресСреден (2,4)
* Ризикот, особено во врска со поплавување или свлечиште, не може да биде за целата област.

Неодамнешни земјотреси во близина

Големината 3,0 и поголема
ДатумВремеГолеминаОддалеченостДлабочинаЛокацијаЛинк
5.11.1211:314,525,8 км22.800 мTimor Seausgs.gov
5.2.0822:464,20 км7.000 мNorthern Territory, Australiausgs.gov
1.11.0200:554,20 км10.000 мNorthern Territory, Australiausgs.gov
9.4.0106:313,20 км10.000 мNorthern Territory, Australiausgs.gov
11.11.9923:583,90 км10.000 мNorthern Territory, Australiausgs.gov
18.12.9311:274,60 км19.300 мNorthern Territory, Australiausgs.gov
30.9.9204:185,40 км37.500 мNorthern Territory, Australiausgs.gov
23.7.8913:413,90 км10.000 мNorthern Territory, Australiausgs.gov
12.7.8905:124,244 км33.000 мTimor Seausgs.gov
29.9.8712:294,30 км10.000 мNorthern Territory, Australiausgs.gov

Пронајдете историски појави на земјотреси во близина на Поштенски Број 0822

Најраниот датум  Најновиот датум 
 Големината 3,0 и поголема   Големината 4,0 и поголема   Големината 5,0 и поголема 

За нашите податоци

Податоците на оваа страница се проценуваат користејќи голем број на јавно достапни алатки и ресурси. Се обезбедува без гаранција и може да содржи неточности. Користете на ваш сопствен ризик. Погледнете тука за повеќе информации.