0837 · Претходна Поштенски Број
Следна Поштенски Број · 0841

Поштенски Број 0840 - Северна Територија

Површина на Поштенски Број 0840311,7 км²
Население16
Промена на населението од 1975 во 2015 +433,3 %
Промена на населението од 2000 во 2015 +33,3 %
Телефонски Броеви8
Локално времесабота 13:33
Временска зонаСтандардно време во Централна Австралија
Координати-12.723128553529273° / 130.44003642774632°
Сродно Поштенски Броеви083408370841084508460847

Карта на Поштенски Број 0840

Интерактивна мапа

Поштенски Број 0840 Население

Години 1975 до 2015
Податоци1975199020002015
Население351216
Густина на население0,0096 / km²0,02 / km²0,04 / km²0,05 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

0840 Промена на населението од 2000 во 2015

Зголемување на 33,3 % од година 2000 на 2015
ЛокацијаПромени од 1975Промени од 1990Промени од 2000
Поштенски Број 0840+433,3 %+220 %+33,3 %
Северна Територија+72,7 %+40,3 %+25,5 %
Австралија+72,6 %+40,3 %+25,5 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 0840 Густина на население

Густина на население: 0,05 / km²
ЛокацијаНаселениеПовршинаГустина на население
Поштенски Број 084016311,7 км²0,05 / km²
Северна Територија229.9681.348.454,5 км²0,17 / km²
Австралија23,8 милиони7.690.961,5 км²3,09 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 0840 Историско и проектирано население

Проценето население од 1975 до 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Линк] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Индекс на човечки развој (HDI)

Статистички композитен индекс на животниот век, образованието и приходот по глава на жител.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Емисија на Поштенски Број 0840 CO2

Емисиите на јаглерод диоксид (CO2) по жител во тони годишно
ЛокацијаЕмисии на CO2Емисии на CO2 по глава на жителИнтензитет на емисија на CO2
Поштенски Број 0840314,4 т19,6 т1,01 т/km²
Северна Територија3.578.677 т15,6 т2,65 т/km²
Австралија401.155.563 т16,9 т52,2 т/km²
Sources: [Линк] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Емисија на Поштенски Број 0840 CO2

Емисија на CO2 2013 (тони / годишно)314,4 т
Емисија на CO2 2013 (тони / годишно) по глава на жител19,6 т
Интензитет на емисија на CO2 2013 (тони / км² / годишно)1,01 т/km²

Ризик од природни опасности

Релативен ризик од 10
ЗемјотресСреден (4)
* Ризикот, особено во врска со поплавување или свлечиште, не може да биде за целата област.

Неодамнешни земјотреси во близина

Големината 3,0 и поголема
ДатумВремеГолеминаОддалеченостДлабочинаЛокацијаЛинк
11.11.9923:583,954,4 км10.000 мNorthern Territory, Australiausgs.gov
23.7.8913:413,937,7 км10.000 мNorthern Territory, Australiausgs.gov

За нашите податоци

Податоците на оваа страница се проценуваат користејќи голем број на јавно достапни алатки и ресурси. Се обезбедува без гаранција и може да содржи неточности. Користете на ваш сопствен ризик. Погледнете тука за повеќе информации.