0872 · Претходна Поштенски Број
Следна Поштенски Број · 0874

Поштенски Број 0873 - Северна Територија

Површина на Поштенски Број 0873180 км²
Население2.839
Машко население1.408 (49,6 %)
Femaleенско население1.431 (50,4 %)
Промена на населението од 1975 во 2015 +72 %
Промена на населението од 2000 во 2015 +25,5 %
Средна возраст39 години
Средна возраст за мажи37,2 години
Средна возраст за жени40,8 години
Телефонски Броеви8
Локално времесабота 13:42
Временска зонаСтандардно време во Централна Австралија
Координати-23.77159753504935° / 133.86034745628206°
Сродно Поштенски Броеви086008700871087208740875

Карта на Поштенски Број 0873

Интерактивна мапа

Поштенски Број 0873 Население

Години 1975 до 2015
Податоци1975199020002015
Население1.6512.0282.2632.839
Густина на население9,17 / km²11,3 / km²12,6 / km²15,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

0873 Промена на населението од 2000 во 2015

Зголемување на 25,5 % од година 2000 на 2015
ЛокацијаПромени од 1975Промени од 1990Промени од 2000
Поштенски Број 0873+72 %+40 %+25,5 %
Северна Територија+72,7 %+40,3 %+25,5 %
Австралија+72,6 %+40,3 %+25,5 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 0873 Средно време

Средно време: 39 години
ЛокацијаСредна возрастСредно доба (женско)Средно доба (машко)
Поштенски Број 087339 години40,8 години37,2 години
Северна Територија31,6 години31,7 години31,5 години
Австралија37,7 години38,6 години36,8 години
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 0873 Население од дрво

Население по возраст и пол
ВозрастМашкиЖенскиВкупно
Под 57271144
5-910471175
10-14149156305
15-19126110236
20-247366140
25-297950130
30-346474138
35-398698184
40-44102127229
45-49112132244
50-54113135249
55-5911497212
60-648561146
65-69534498
70-74363168
75-7943135
80-84202848
85 плус184967
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 0873 Густина на население

Густина на население: 15,8 / km²
ЛокацијаНаселениеПовршинаГустина на население
Поштенски Број 08732.839180 км²15,8 / km²
Северна Територија229.9681.348.454,5 км²0,17 / km²
Австралија23,8 милиони7.690.961,5 км²3,09 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 0873 Историско и проектирано население

Проценето античко население до 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Линк] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Позивни броеви

Кодови за процентуална област кои ги користат деловните активности во 0873
 Телефонски Број 8: 76,9 %
 Телефонски Број 4: 15,4 %
 Телефонски Број 2: 7,7 %

Индустрии

Дистрибуција на деловни активности по индустрија
 Хотели и патување: 15,9 %
 Ресторанти: 13,4 %
 Спорт и активности: 11 %
 Образование: 8,5 %
 индустрија: 8,5 %
 Услужување во домашни услови: 7,3 %
 Забава: 6,1 %
 Професионални услуги: 6,1 %
 Локални услуги: 4,9 %
 Домашни миленици: 4,9 %
 Купување: 4,9 %
 Друго: 8,5 %

Индекс на човечки развој (HDI)

Статистички композитен индекс на животниот век, образованието и приходот по глава на жител.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Емисија на Поштенски Број 0873 CO2

Емисиите на јаглерод диоксид (CO2) по жител во тони годишно
ЛокацијаЕмисии на CO2Емисии на CO2 по глава на жителИнтензитет на емисија на CO2
Поштенски Број 087359.438 т20,9 т330,2 т/km²
Северна Територија3.578.677 т15,6 т2,65 т/km²
Австралија401.155.563 т16,9 т52,2 т/km²
Sources: [Линк] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Емисија на Поштенски Број 0873 CO2

Емисија на CO2 2013 (тони / годишно)59.438 т
Емисија на CO2 2013 (тони / годишно) по глава на жител20,9 т
Интензитет на емисија на CO2 2013 (тони / км² / годишно)330,2 т/km²

Ризик од природни опасности

Релативен ризик од 10
СушаВисок (9)
ЗемјотресСреден (4)
* Ризикот, особено во врска со поплавување или свлечиште, не може да биде за целата област.

Неодамнешни земјотреси во близина

Големината 3,0 и поголема
ДатумВремеГолеминаОддалеченостДлабочинаЛокацијаЛинк
16.6.9808:123,666 км10.000 мNorthern Territory, Australiausgs.gov

За нашите податоци

Податоците на оваа страница се проценуваат користејќи голем број на јавно достапни алатки и ресурси. Се обезбедува без гаранција и може да содржи неточности. Користете на ваш сопствен ризик. Погледнете тука за повеќе информации.