0873 · Претходна Поштенски Број
Следна Поштенски Број · 0881

Поштенски Број 0880 - Yirrkala, Северна Територија

Главен градYirrkala
Површина на Поштенски Број 088089,5 км²
Население6.581
Машко население3.475 (52,8 %)
Femaleенско население3.106 (47,2 %)
Промена на населението од 1975 во 2015 +72 %
Промена на населението од 2000 во 2015 +25,5 %
Средна возраст29,9 години
Средна возраст за мажи30 години
Средна возраст за жени29,8 години
Локално времесабота 13:32
Временска зонаСтандардно време во Централна Австралија
Координати-12.245609067357169° / 136.6523171242147°
Сродно Поштенски Броеви087008710873088108850886

Карта на Поштенски Број 0880

Интерактивна мапа

Поштенски Број 0880 Население

Години 1975 до 2015
Податоци1975199020002015
Население3.8274.7095.2456.581
Густина на население42,8 / km²52,6 / km²58,6 / km²73,5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 0880 Население од дрво

Население по возраст и пол
ВозрастМашкиЖенскиВкупно
Под 5369323692
5-9328318646
10-14283262545
15-19247172420
20-24229233462
25-29283254537
30-34270277548
35-39315317633
40-44290262553
45-49264239503
50-54239183422
55-59174148323
60-6411573189
65-69512880
70-7419626
75-79045
80-84034
85 плус034
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 0880 Историско и проектирано население

Проценето население од 1830 до 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Линк] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Позивни броеви

Кодови за процентуална област кои ги користат деловните активности во 0880
 Телефонски Број 8: 81,7 %
 Телефонски Број 4: 16,9 %
 Друго: 1,4 %

Индустрии

Дистрибуција на деловни активности по индустрија
 Купување: 14,7 %
 индустрија: 9,5 %
 Хотели и патување: 9 %
 Професионални услуги: 7,6 %
 Образование: 6,6 %
 Заедница и влада: 6,2 %
 Услужување во домашни услови: 6,2 %
 Ресторанти: 6,2 %
 Спорт и активности: 5,7 %
 Локални услуги: 4,7 %
 Медицински: 4,7 %
 Друго: 19 %

Индекс на човечки развој (HDI)

Статистички композитен индекс на животниот век, образованието и приходот по глава на жител.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Емисија на Поштенски Број 0880 CO2

Емисија на CO2 2013 (тони / годишно)86.028 т
Емисија на CO2 2013 (тони / годишно) по глава на жител13,1 т
Интензитет на емисија на CO2 2013 (тони / км² / годишно)961,2 т/km²

Ризик од природни опасности

Релативен ризик од 10
СушаВисок (10)
* Ризикот, особено во врска со поплавување или свлечиште, не може да биде за целата област.

За нашите податоци

Податоците на оваа страница се проценуваат користејќи голем број на јавно достапни алатки и ресурси. Се обезбедува без гаранција и може да содржи неточности. Користете на ваш сопствен ризик. Погледнете тука за повеќе информации.