4813 · Претходна Поштенски Број
Следна Поштенски Број · 4815

Поштенски Број 4814 - Townsville, Квинсленд

Главен градTownsville
Површина на Поштенски Број 481465 км²
Население50.379
Машко население24.962 (49,5 %)
Femaleенско население25.417 (50,5 %)
Промена на населението од 1975 во 2015 +73,9 %
Промена на населението од 2000 во 2015 +25,4 %
Средна возраст31,4 години
Средна возраст за мажи30,1 година
Средна возраст за жени32,7 години
Локално временедела 09:40
Временска зонаСтандардно време во Источна Австралија
Координати-19.283743501368722° / 146.7564569772855°
Сродно Поштенски Броеви481048114812481348154816

Карта на Поштенски Број 4814

Интерактивна мапа

Поштенски Број 4814 Население

Години 1975 до 2015
Податоци1975199020002015
Население28.97335.56940.16650.379
Густина на население446,0 / km²547,5 / km²618,3 / km²775,5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

4814 Промена на населението од 2000 во 2015

Зголемување на 25,4 % од година 2000 на 2015
ЛокацијаПромени од 1975Промени од 1990Промени од 2000
Поштенски Број 4814+73,9 %+41,6 %+25,4 %
Heatley+72,3 %+40,1 %+25,4 %
Квинсленд+72,7 %+40,3 %+25,5 %
Австралија+72,6 %+40,3 %+25,5 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 4814 Средно време

Средно време: 31,4 години
ЛокацијаСредна возрастСредно доба (женско)Средно доба (машко)
Поштенски Број 481431,4 години32,7 години30,1 година
Heatley33,4 години35,2 години31,6 години
Квинсленд36,8 години37,5 години36,1 година
Австралија37,7 години38,6 години36,8 години
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 4814 Население од дрво

Население по возраст и пол
ВозрастМашкиЖенскиВкупно
Под 51.8451.8273.673
5-91.7531.6583.412
10-141.7871.6023.390
15-192.3692.1974.567
20-242.6612.5375.199
25-292.0461.9503.997
30-341.6501.7533.404
35-391.7291.8413.571
40-441.6571.7513.408
45-491.5061.6153.121
50-541.4581.6073.065
55-591.2641.2882.552
60-641.0471.1392.186
65-697607531.514
70-746076801.287
75-79396494890
80-84280333613
85 плус148391540
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 4814 Густина на население

Густина на население: 775,5 / km²
ЛокацијаНаселениеПовршинаГустина на население
Поштенски Број 481450.37965 км²775,5 / km²
Heatley4.7052,031 км²2.316 / km²
Квинсленд4,8 милиони1.730.083,5 км²2,75 / km²
Австралија23,8 милиони7.690.961,5 км²3,09 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 4814 Историско и проектирано население

Проценето население од 1870 до 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Линк] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Позивни броеви

Кодови за процентуална област кои ги користат деловните активности во 4814
 Телефонски Број 7: 83,3 %
 Телефонски Број 4: 16,3 %
 Друго: 0,4 %

Бизнис концентрација во Поштенски Број 4814

4814 Колоритна мапа за бизниси

Индустрии

Дистрибуција на деловни активности по индустрија
 Купување: 24,3 %
 индустрија: 11,3 %
 Услужување во домашни услови: 9,5 %
 Автомобилски: 7,5 %
 Ресторанти: 6,6 %
 Професионални услуги: 6,2 %
 Медицински: 5,4 %
 Локални услуги: 5,1 %
 Друго: 24,2 %

Деловна дистрибуција по цена за Поштенски Број 4814

 ефтин: 73,3 %
 умерен: 21,1 %
 скапи: 4,4 %
 Многу скапо: 1,1 %

Индекс на човечки развој (HDI)

Статистички композитен индекс на животниот век, образованието и приходот по глава на жител.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Емисија на Поштенски Број 4814 CO2

Емисиите на јаглерод диоксид (CO2) по жител во тони годишно
ЛокацијаЕмисии на CO2Емисии на CO2 по глава на жителИнтензитет на емисија на CO2
Поштенски Број 4814897.267 т17,8 т13.811 т/km²
Heatley84.217 т17,9 т41.456 т/km²
Квинсленд83.884.578 т17,6 т48,5 т/km²
Австралија401.155.563 т16,9 т52,2 т/km²
Sources: [Линк] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Емисија на Поштенски Број 4814 CO2

Емисија на CO2 2013 (тони / годишно)897.267 т
Емисија на CO2 2013 (тони / годишно) по глава на жител17,8 т
Интензитет на емисија на CO2 2013 (тони / км² / годишно)13.811 т/km²

Ризик од природни опасности

Релативен ризик од 10
ЦиклонВисок (7)
СушаВисок (9)
ПоплаваСреден (4)
ЗемјотресСреден (3)
* Ризикот, особено во врска со поплавување или свлечиште, не може да биде за целата област.

Градови

Процент на деловни активности по град во 4814
 Aitkenvale: 49 %
 Townsville: 25,1 %
 Cranbrook: 12,2 %
 Annandale: 9,7 %
 Друго: 4,1 %

За нашите податоци

Податоците на оваа страница се проценуваат користејќи голем број на јавно достапни алатки и ресурси. Се обезбедува без гаранција и може да содржи неточности. Користете на ваш сопствен ризик. Погледнете тука за повеќе информации.