Временска зонаВреме во Источна Австралија
Површина7,2 km²
Население8.020 (Повеќе детали)
Машко население3.821 (47,6 %)
Femaleенско население4.199 (52,4 %)
Средна возраст25
Поштенски Броеви4812, 4813, 4814

Интерактивна мапа

(3) Поштенски Броеви во Townsville, Квинсленд

Поштенски БројГрадАдминистративен регионНаселениеПовршина
4812TownsvilleКвинсленд21.46813,5 km²
4813TownsvilleКвинсленд
4814TownsvilleКвинсленд50.37965 km²

Демографска информација Townsville, Квинсленд

Население8.020
Густина на население1.109 / km²
Машко население3.821 (47,6 %)
Femaleенско население4.199 (52,4 %)
Средна возраст25
Средна возраст за мажи25,1
Средна возраст за жени24,9
Бизниси во Townsville, Квинсленд2.671
Население (1975)4.631
Население (2000)6.384
Промена на населението од 1975 во 2015 +73,2 %
Промена на населението од 2000 во 2015 +25,6 %

Townsville

Townsville /ˈtaʊnzvɪl/ is a city on the north-eastern coast of Queensland, Australia. Adjacent to the central section of the Great Barrier Reef, it is in the dry tropics region of Queensland. Townsville is Australia's largest urban centre north of th..  ︎  Страницата со Википедија Townsville

Блиски градови

Интерактивна мапа
ГрадАдминистративен регионДржава или РегионГрадска популацијаПоштенски Броеви
BrandonКвинслендАвстралија4808
GiruКвинслендАвстралија4809
North WardКвинслендАвстралија4810
RasmussenКвинслендАвстралија4815