1204 · Претходна Поштенски Број
Следна Поштенски Број · 1206

Поштенски Број 1205 - Дака, Dhaka Division

Главен градДака
Телефонски Броеви2
СоседстваDhanmondi, Hatirpool, Hazaribag, Kalabagan, Katabon, Lalbagh, Motijheel, Ramna, Ward No 16
Локално времепонеделник 10:55
Временска зонаСтандардно време во Бангладеш
Координати23.74361150877663° / 90.38348008831599°
Сродно Поштенски Броеви120012031204120612071208

Карта на Поштенски Број 1205

Интерактивна мапа

Соседства

Дистрибуција на деловни активности по соседство во 1205
 Dhanmondi: 23,5 %
 Ramna: 20,1 %
 Motijheel: 7,3 %
 Kalabagan: 6,2 %
 Lalbagh: 5,6 %
 Ward No 16: 5,4 %
 Друго: 31,7 %

Позивни броеви

Кодови за процентуална област кои ги користат деловните активности во 1205
 Телефонски Број 17: 37,8 %
 Телефонски Број 2: 24,8 %
 Телефонски Број 19: 14,8 %
 Телефонски Број 16: 9,3 %
 Телефонски Број 18: 9,3 %
 Друго: 3,9 %

Бизнис концентрација во Поштенски Број 1205

1205 Колоритна мапа за бизниси

Индустрии

Дистрибуција на деловни активности по индустрија
 Купување: 23,9 %
 Професионални услуги: 11,4 %
 Ресторанти: 8,1 %
 индустрија: 8,1 %
 Услужување во домашни услови: 7,7 %
 Образование: 6,4 %
 Локални услуги: 5,9 %
 Друго: 28,6 %
Опис на индустријатаБрој на претпријатијаПросечна возраст на деловно работењеПросечна оценка на Google
Високо образование (колеџи и универзитети)994.2
Друга едукација614.3
Средното образование604.2
Банки873.9
Банкомати714.0
Компании за заеми1563.9
Самопослуга и супермаркети784.2
Недвижности604.0
Станови604.0
Туристички агенции454.0
Болници733.9
Здравје и медицина1044.1
Корпорациски менаџмент674.1
Џамии794.4
Кафулиња464.1
Апарати за домаќинство и стоки534.1
Аптеки и дрога продавници664.1
Канцелариски материјали и канцелариски материјал продавници624.1
Купување Друго464.2
Продавница за електроника2544.4
Продавници за облека1034.1
Стоковни куќи964.0

Деловна дистрибуција по цена за Поштенски Број 1205

 ефтин: 69,1 %
 умерен: 29,1 %
 скапи: 1,8 %

Неодамнешни земјотреси во близина

Големината 3,0 и поголема
ДатумВремеГолеминаОддалеченостДлабочинаЛокацијаЛинк
25.2.1920:493,737,7 км10.000 м19km E of Mirzapur, Bangladeshusgs.gov
7.11.1720:504,999,6 км29.510 м28km N of Agartala, Indiausgs.gov
25.7.1702:094,454,8 км10.000 м18km NW of Hajiganj, Bangladeshusgs.gov
21.12.1515:52476,9 км14.160 м2km SSE of Gafargaon, Bangladeshusgs.gov
28.2.1405:113,999 км37.800 м10km S of Ranir Bazar, Indiausgs.gov
7.7.1320:444,1100 км10.100 мTripura, India regionusgs.gov
17.3.1219:564,515,6 км44.000 мBangladeshusgs.gov
26.8.1117:554,249,9 км10.000 мBangladeshusgs.gov
9.6.1100:344,475,9 км35.000 мBangladeshusgs.gov
3.5.1107:39495,8 км10.000 мTripura, India regionusgs.gov

Пронајдете историски појави на земјотреси во близина на Поштенски Број 1205

Најраниот датум  Најновиот датум 
 Големината 3,0 и поголема   Големината 4,0 и поголема   Големината 5,0 и поголема 

Главен град

Дака (бенгалски ঢাকা Đhaka; МФА: [ɖʱaka]) е главниот град на Бангладеш и централен град на Областа Дака. Тој се наоѓа на бреговите на реката Буриганга. Заедно со областа, Дака брои 15 милиони жители, правејќи го најголемиот град во Бангладеш и еден од најнасел..  ︎  Страницата со Википедија Дака