1310 · Претходна Поштенски Број
Следна Поштенски Број · 1312

Поштенски Број 1311 - Дака, Dhaka Division

Главен градДака
Телефонски Броеви2
СоседстваHasnabad
Локално времепонеделник 10:47
Временска зонаСтандардно време во Бангладеш
Координати23.683450736275606° / 90.42358088801961°
Сродно Поштенски Броеви131013121313132013211322

Карта на Поштенски Број 1311

Интерактивна мапа

Позивни броеви

Кодови за процентуална област кои ги користат деловните активности во 1311
 Телефонски Број 17: 55,3 %
 Телефонски Број 19: 25,5 %
 Телефонски Број 16: 10,6 %
 Телефонски Број 18: 6,4 %
 Друго: 2,1 %

Индустрии

Дистрибуција на деловни активности по индустрија
 Купување: 17,2 %
 индустрија: 14,1 %
 Храна: 11 %
 Образование: 10,4 %
 Убавина и бањи: 9,8 %
 Ресторанти: 8 %
 Локални услуги: 5,5 %
 Професионални услуги: 4,9 %
 Друго: 19 %

Неодамнешни земјотреси во близина

Големината 3,0 и поголема
ДатумВремеГолеминаОддалеченостДлабочинаЛокацијаЛинк
25.2.1920:493,745,2 км10.000 м19km E of Mirzapur, Bangladeshusgs.gov
7.11.1720:504,998,8 км29.510 м28km N of Agartala, Indiausgs.gov
25.7.1702:094,447,1 км10.000 м18km NW of Hajiganj, Bangladeshusgs.gov
21.12.1515:52482,4 км14.160 м2km SSE of Gafargaon, Bangladeshusgs.gov
28.2.1405:113,995,1 км37.800 м10km S of Ranir Bazar, Indiausgs.gov
7.7.1320:444,196,9 км10.100 мTripura, India regionusgs.gov
17.3.1219:564,517 км44.000 мBangladeshusgs.gov
26.8.1117:554,242 км10.000 мBangladeshusgs.gov
9.6.1100:344,478,9 км35.000 мBangladeshusgs.gov
3.5.1107:39491,5 км10.000 мTripura, India regionusgs.gov

Пронајдете историски појави на земјотреси во близина на Поштенски Број 1311

Најраниот датум  Најновиот датум 
 Големината 3,0 и поголема   Големината 4,0 и поголема   Големината 5,0 и поголема 

Главен град

Дака (бенгалски ঢাকা Đhaka; МФА: [ɖʱaka]) е главниот град на Бангладеш и централен град на Областа Дака. Тој се наоѓа на бреговите на реката Буриганга. Заедно со областа, Дака брои 15 милиони жители, правејќи го најголемиот град во Бангладеш и еден од најнасел..  ︎  Страницата со Википедија Дака