Следна Поштенски Број · 00193

Поштенски Број 00120, Ватикан - Карта и информации

Површина на Поштенски Број 001200,526 км²
Население2.998
Машко население1.385 (46,2 %)
Femaleенско население1.613 (53,8 %)
Промена на населението од 1975 во 2015 +6,2 %
Промена на населението од 2000 во 2015 +2,1 %
Средна возраст45,4 години
Средна возраст за мажи44,9 години
Средна возраст за жени45,9 години
Асоцијативни градовиВатикан
СоседстваBorgo, Vatican City
Локално времесабота 22:19
Временска зонаСредноевропско летно време
Координати41.903455230691904° / 12.452826757995865°
Сродно Поштенски Броеви00193

Карта на Поштенски Број 00120

Интерактивна мапа

Поштенски Број 00120 Население

Години 1975 до 2015
Податоци1975199020002015
Население2.8222.9312.9372.998
Густина на население5.366 / km²5.573 / km²5.585 / km²5.701 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

00120 Промена на населението од 2000 во 2015

Зголемување на 2,1 % од година 2000 на 2015
ЛокацијаПромени од 1975Промени од 1990Промени од 2000
Поштенски Број 00120+6,2 %+2,3 %+2,1 %
Città del Vaticano+6,7 %+2,5 %+2,1 %
Vatican+6,7 %+2,5 %+2,1 %
Ватикан+6,7 %+2,5 %+2,1 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 00120 Средно време

Средно време: 45,4 години
ЛокацијаСредна возрастСредно доба (женско)Средно доба (машко)
Поштенски Број 0012045,4 години45,9 години44,9 години
Città del Vaticano45,4 години45,9 години44,9 години
Vatican45,4 години45,9 години44,9 години
Ватикан45,4 години45,9 години44,9 години
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 00120 Население од дрво

Население по возраст и пол
ВозрастМашкиЖенскиВкупно
Под 56357121
5-9494493
10-145652108
15-195851109
20-246865133
25-297391164
30-34100114214
35-3992142235
40-44136163299
45-49127153280
50-54124124249
55-59102135238
60-64120142262
65-69107135242
70-74110147257
75-79000
80-84000
85 плус000
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 00120 Густина на население

Густина на население: 5.701 / km²
ЛокацијаНаселениеПовршинаГустина на население
Поштенски Број 001202.9980,526 км²5.701 / km²
Città del Vaticano2.2680,521 км²4.354 / km²
Vatican2.2680,521 км²4.354 / km²
Ватикан2.2680,521 км²4.354 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 00120 Историско и проектирано население

Проценето население од 1100 до 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Линк] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Соседства

Дистрибуција на деловни активности по соседство во 00120
 Vatican City: 70 %
 Borgo: 15 %
 Prati: 5 %
 Ostiense: 5 %
 Monti: 5 %

Индустрии

Дистрибуција на деловни активности по индустрија
 Религија: 21,2 %
 Забава: 15,2 %
 Хотели и патување: 12,1 %
 Купување: 12,1 %
 Ресторанти: 9,1 %
 Заедница и влада: 7,6 %
 индустрија: 6,1 %
 Друго: 16,7 %

Индекс на човечки развој (HDI)

Статистички композитен индекс на животниот век, образованието и приходот по глава на жител.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Емисија на Поштенски Број 00120 CO2

Емисиите на јаглерод диоксид (CO2) по жител во тони годишно
ЛокацијаЕмисии на CO2Емисии на CO2 по глава на жителИнтензитет на емисија на CO2
Поштенски Број 0012020.867 т6,96 т39.682 т/km²
Città del Vaticano15.786 т6,96 т30.313 т/km²
Vatican15.786 т6,96 т30.312 т/km²
Ватикан15.786 т6,96 т30.313 т/km²
Sources: [Линк] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Емисија на Поштенски Број 00120 CO2

Емисија на CO2 2013 (тони / годишно)20.867 т
Емисија на CO2 2013 (тони / годишно) по глава на жител6,96 т
Интензитет на емисија на CO2 2013 (тони / км² / годишно)39.682 т/km²

Ризик од природни опасности

Релативен ризик од 10
ЗемјотресСреден (6)
* Ризикот, особено во врска со поплавување или свлечиште, не може да биде за целата област.

Неодамнешни земјотреси во близина

Големината 3,0 и поголема
ДатумВремеГолеминаОддалеченостДлабочинаЛокацијаЛинк
23.6.1913:433,425,5 км12.600 м1km N of Colonna, Italyusgs.gov
13.7.1102:553,663,9 км7.600 мcentral Italyusgs.gov
10.7.1111:133,226 км2.600 мcentral Italyusgs.gov
11.4.0822:443,717,2 км14.100 мsouthern Italyusgs.gov
24.6.0600:163,177,9 км10.000 мcentral Italyusgs.gov
23.6.0623:353,279,8 км2.600 мcentral Italyusgs.gov
16.5.0614:023,676,9 км10.000 мcentral Italyusgs.gov
22.8.0505:024,848,6 км10.000 мsouthern Italyusgs.gov
25.3.0520:153,456,9 км5.200 мcentral Italyusgs.gov
9.12.0323:203,272,8 км5.000 мcentral Italyusgs.gov

Пронајдете историски појави на земјотреси во близина на Поштенски Број 00120

Најраниот датум  Најновиот датум 
 Големината 3,0 и поголема   Големината 4,0 и поголема   Големината 5,0 и поголема 

За нашите податоци

Податоците на оваа страница се проценуваат користејќи голем број на јавно достапни алатки и ресурси. Се обезбедува без гаранција и може да содржи неточности. Користете на ваш сопствен ризик. Погледнете тука за повеќе информации.