Временска зонаВреме во Виетнам
Површина33.298 км²
Население89,6 милиони
Густина на население2.689 / km²
Поштенски Броеви000000, 000084, 008404 (140 повеќе)
Телефонски Броеви120, 121, 122 (94 повеќе)
Бизниси во Виетнам1.580.534
Градови56
Поштенски БроевиАдминистративен регионБрој на поштенски кодови
000084 - 010000, 100000 - 153300Ханој21
035000 - 040313Thành Phố Hải Phòng4
420000 - 429000Tỉnh Nam Định4
460000 - 470000Нге Ан5
700000 - 760000Хо Ши Мин (град)34

(143) Поштенски Броеви во Виетнам

Поштенски БројГрадАдминистративен регионГрадска популација
000000
000084ХанојХаној1.431.270
008404Ханој
008408Хо Ши Мин (град)
010000ХанојХаној1.431.270
035000Thành Phố Hải Phòng
036000Tỉnh Quảng Ninh
040313HaiphongThành Phố Hải Phòng602.695
042000Нге Ан
059000Да НангДа Нанг752.493
070000Хо Ши Мин (град)
084033Yên HưngTỉnh Quảng Ninh
100000ХанојХаној1.431.270
100900Ханој
100901Ханој
100915Ханој
100920ХанојХаној1.431.270
110000ХанојХаној1.431.270
111000Ханој
111110Ханој
112132Ханој
115000ХанојХаној1.431.270
119415Хо Ши Мин (град)
120000ХанојХаној1.431.270
122000ХанојХаној1.431.270
123105ХанојХаној1.431.270
123181ХанојХаној1.431.270
123456Хо Ши Мин (град)
131000Ханој
150000ХанојХаној1.431.270
153300ХанојХаној1.431.270
160000Hưng YênTỉnh Hưng Yên40.273
170000Thành Phố Hải DươngTỉnh Hải Dương58.030
170900Tỉnh Hải Dương
180000HaiphongThành Phố Hải Phòng602.695
181050Thành Phố Hải Phòng
200000Thành Phố Hạ LongTỉnh Quảng Ninh148.066
220000Bắc NinhTỉnh Bắc Ninh43.564
230000Bắc GiangTỉnh Bắc Giang53.728
240000Thành Phố Lạng SơnTỉnh Lạng Sơn55.981
250000Thành Phố Thái NguyênTỉnh Thái Nguyên133.877
260000Bắc KạnTỉnh Bắc Kạn17.701
270000Cần ThơThành Phố Cần Thơ259.598
280000Vĩnh YênTỉnh Vĩnh Phúc17.876
290000Tỉnh Phú Thọ
300000Thành Phố Tuyên QuangTỉnh Tuyên Quang36.430
310000Thành Phố Hà GiangTỉnh Hà Giang32.690
320000Yên BáiTỉnh Yên Bái96.540
330000Sa PáTỉnh Lào Cai138.622
350000Thành Phố Hòa BìnhTỉnh Hòa Bình105.260
360000Sơn LaTỉnh Sơn La19.054
380000
390000Tỉnh Ðiện Biên
400000Kim BảngTỉnh Hà Nam
410000Thành Phố Thái BìnhTỉnh Thái Bình53.071
420000Thành Phố Nam ĐịnhTỉnh Nam Định193.499
428260Hải HậuTỉnh Nam Định
428280Hải HậuTỉnh Nam Định
429000Hải HậuTỉnh Nam Định
430000Thành Phố Ninh BìnhTỉnh Ninh Bình36.864
440000Thanh HóaTỉnh Thanh Hóa112.473
450000Thanh HóaTỉnh Thanh Hóa112.473
460000Нге Ан
460900Нге Ан
460930Нге Ан
470000Нге Ан
480000Hà TĩnhTỉnh Hà Tĩnh27.728
500000Thủ Dầu MộtTỉnh Bình Dương91.009
510000Tỉnh Quảng Bình
520000Ðông HàTỉnh Quảng Trị17.662
530000ХуеTỉnh Thừa Thiên-Huế287.217
538100Tỉnh Quảng Ninh
550000Да НангДа Нанг752.493
551000Да НангДа Нанг752.493
560000Thăng BìnhTỉnh Quảng Nam
564070Hội AnTỉnh Quảng Nam32.757
570000Quảng NgãiTỉnh Quảng Ngãi32.992
580000Kon TumKon Tum47.409
590000Gia Lai
600000PleikuGia Lai114.225
610000Đinh VănTỉnh Lâm Đồng16.036
620000Tuy HòaTỉnh Phú Yên69.596
630000Buôn Ma ThuộtTỉnh Đắk Lắk146.975
640000Ðắk Nông
650000Nha TrangTỉnh Khánh Hòa283.441
660000Phan Rang-Tháp ChàmTỉnh Ninh Thuận91.520
670000Ðà LạtTỉnh Lâm Đồng197.000
700000Хо Ши Мин (град)Хо Ши Мин (град)3.467.331
700001Хо Ши Мин (град)
700900Хо Ши Мин (град)
700901Хо Ши Мин (град)
700910Хо Ши Мин (град)
700920Хо Ши Мин (град)
700925Хо Ши Мин (град)
700930Хо Ши Мин (град)
700959Хо Ши Мин (град)Хо Ши Мин (град)3.467.331
701000Хо Ши Мин (град)
701001Chí HòaХо Ши Мин (град)
704000Chí HòaХо Ши Мин (град)
704500Хо Ши Мин (град)Хо Ши Мин (град)3.467.331
705000Chí HòaХо Ши Мин (град)
705500Хо Ши Мин (град)
708300Bình ThạnhХо Ши Мин (град)
710000Хо Ши Мин (град)
710111Хо Ши Мин (град)
710550Chí HòaХо Ши Мин (град)
718544Chí HòaХо Ши Мин (град)
720000Хо Ши Мин (град)
722000Хо Ши Мин (град)Хо Ши Мин (град)3.467.331
727000Хо Ши Мин (град)
727010Хо Ши Мин (град)
736090Chí HòaХо Ши Мин (град)
736112Chí HòaХо Ши Мин (град)
740000Tỉnh Bà Rịa-Vũng Tàu
740500Хо Ши Мин (град)
749000Хо Ши Мин (град)Хо Ши Мин (град)3.467.331
756100Хо Ши Мин (град)
760000Хо Ши Мин (град)
790000Phuoc ThoTỉnh Bà Rịa-Vũng Tàu
800000Tỉnh Bình Thuận
810000Tỉnh Đồng Nai
810900Tỉnh Đồng Nai
820000Thủ Dầu MộtTỉnh Bình Dương91.009
820900Thủ Dầu MộtTỉnh Bình Dương91.009
830000Tỉnh Bình Phước
832434Tỉnh Bình Phước
840000Tây NinhTỉnh Tây Ninh36.456
841988ХанојХаној1.431.270
850000Bến LứcLong An
860000Cái BèTỉnh Tiền Giang
870000Cao LãnhTỉnh Đồng Tháp63.770
880000Long XuyênAn Giang158.153
882515An Giang
890000Vĩnh LongTỉnh Vĩnh Long103.314
900000Cần ThơThành Phố Cần Thơ259.598
910000Thanh HòaThành Phố Cần Thơ
920000Tỉnh Kiến Giang
930000Bến TreTỉnh Bến Tre59.442
940000Trà VinhTỉnh Trà Vinh57.408
950000Sóc TrăngTỉnh Sóc Trăng114.453
960000Tỉnh Bắc Kạn
970000Cà MauTỉnh Cà Mau111.894
999999Tỉnh Quảng Bình

Виетнам

Социјалистичка Република Виетнам (виетнамски: Cộng Hoà Xã Hội Chủ Nghĩa Việt Nam), или скратено Виетнам е земја во југоисточна Азија. Се протега на полуостровот Индокина, и граничи на север со Кина, на запад со Лаос, на југозапад со Камбоџа, како и со Јужното ..  ︎  Страницата со Википедија Виетнам