Следна Поштенски Број · 00101

Поштенски Број 00100 - Паланга, Klaipėdos apskritis

Главен градПаланга
Површина на Поштенски Број 001001,452 km²
Население11
Машко население5 (45,6 %)
Femaleенско население6 (54,4 %)
Промена на населението од 1975 во 2015 +37,5 %
Промена на населението од 2000 во 2015 -8,3 %
Средна возраст43,1 година
Средна возраст за мажи39,7 години
Средна возраст за жени45,9 години
Телефонски Броеви460
Локално времесреда 21:39
Временска зонаИсточноевропско стандардно време
Координати55.87451543556973° / 21.082876942032787°
Сродно Поштенски Броеви001010010200103001040010800109

Карта на Поштенски Број 00100

Интерактивна мапа

Поштенски Број 00100 Население

Години 1975 до 2015
Податоци1975199020002015
Население881211
Густина на население5,51 / km²5,51 / km²8,27 / km²7,58 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

00100 Промена на населението од 2000 во 2015

Намалување на 8,3 % од година 2000 до 2015
ЛокацијаПромени од 1975Промени од 1990Промени од 2000
Поштенски Број 00100+37,5 %+37,5 %-8,3 %
Klaipeda-6,6 %-18,8 %-15,4 %
Литванија-12,8 %-22,2 %-17,4 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 00100 Средно време

Средно време: 43,1 година
ЛокацијаСредна возрастСредно доба (женско)Средно доба (машко)
Поштенски Број 0010043,1 година45,9 години39,7 години
Klaipeda39,5 години41,7 години37 години
Литванија39,7 години42,1 година37 години
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 00100 Густина на население

Густина на население: 7,58 / km²
ЛокацијаНаселениеПовршинаГустина на население
Поштенски Број 00100111,452 km²7,58 / km²
Klaipeda322.4815.212,5 km²61,9 / km²
Литванија2,9 милиони65.263,1 km²44,1 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 00100 Историско и проектирано население

Проценето античко население до 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Линк] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Индекс на човечки развој (HDI)

Статистички композитен индекс на животниот век, образованието и приходот по глава на жител.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Емисија на Поштенски Број 00100 CO2

Емисиите на јаглерод диоксид (CO2) по жител во тони годишно
ЛокацијаЕмисии на CO2Емисии на CO2 по глава на жителИнтензитет на емисија на CO2
Поштенски Број 0010094,3 t8,57 t64,9 t/km²
Klaipeda2.543.658 t7,89 t488 t/km²
Литванија23.559.933 t8,18 t361 t/km²
Sources: [Линк] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Емисија на Поштенски Број 00100 CO2

Емисија на CO2 2013 (тони / годишно)94,3 t
Емисија на CO2 2013 (тони / годишно) по глава на жител8,57 t
Интензитет на емисија на CO2 2013 (тони / км² / годишно)64,9 t/km²

Главен град

е мал пристанишен град во Литванија. Излегува на Балтичко Море.  ︎  Страницата со Википедија Паланга

За нашите податоци

Податоците на оваа страница се проценуваат користејќи голем број на јавно достапни алатки и ресурси. Се обезбедува без гаранција и може да содржи неточности. Користете на ваш сопствен ризик. Погледнете тука за повеќе информации.