00124 · Претходна Поштенски Број
Следна Поштенски Број · 00126

Поштенски Број 00125 - Паланга, Klaipėdos apskritis

Главен градПаланга
Површина на Поштенски Број 0012543.316 m²
Население89
Машко население41 (45,6 %)
Femaleенско население48 (54,4 %)
Промена на населението од 1975 во 2015 -28,2 %
Промена на населението од 2000 во 2015 -26,4 %
Средна возраст43,1 година
Средна возраст за мажи39,8 години
Средна возраст за жени46 години
Телефонски Броеви460
Локално времесреда 21:27
Временска зонаИсточноевропско стандардно време
Координати55.91875289539588° / 21.080438276696103°
Сродно Поштенски Броеви001200012100122001230012400126

Карта на Поштенски Број 00125

Интерактивна мапа

Поштенски Број 00125 Население

Години 1975 до 2015
Податоци1975199020002015
Население12413812189
Густина на население2.862 / km²3.185 / km²2.793 / km²2.054 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

00125 Промена на населението од 2000 во 2015

Намалување на 26,4 % од година 2000 до 2015
ЛокацијаПромени од 1975Промени од 1990Промени од 2000
Поштенски Број 00125-28,2 %-35,5 %-26,4 %
Паланга-18,2 %-29,3 %-22,2 %
Klaipeda-6,6 %-18,8 %-15,4 %
Литванија-12,8 %-22,2 %-17,4 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 00125 Средно време

Средно време: 43,1 година
ЛокацијаСредна возрастСредно доба (женско)Средно доба (машко)
Поштенски Број 0012543,1 година46 години39,8 години
Паланга43,2 години46 години39,8 години
Klaipeda39,5 години41,7 години37 години
Литванија39,7 години42,1 година37 години
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 00125 Густина на население

Густина на население: 2.054 / km²
ЛокацијаНаселениеПовршинаГустина на население
Поштенски Број 001258943.316 m²2.054 / km²
Паланга8.44210,1 km²831,7 / km²
Klaipeda322.4815.212,5 km²61,9 / km²
Литванија2,9 милиони65.263,1 km²44,1 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 00125 Историско и проектирано население

Проценето население од 1975 до 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Линк] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Индустрии

Дистрибуција на деловни активности по индустрија
 Купување: 37,5 %
 Храна: 16,7 %
 Хотели и патување: 12,5 %
 Услужување во домашни услови: 8,3 %
 Ресторанти: 8,3 %
 Забава: 4,2 %
 индустрија: 4,2 %
 Локални услуги: 4,2 %
 Религија: 4,2 %

Индекс на човечки развој (HDI)

Статистички композитен индекс на животниот век, образованието и приходот по глава на жител.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Емисија на Поштенски Број 00125 CO2

Емисиите на јаглерод диоксид (CO2) по жител во тони годишно
ЛокацијаЕмисии на CO2Емисии на CO2 по глава на жителИнтензитет на емисија на CO2
Поштенски Број 00125762,6 t8,57 t17.604 t/km²
Паланга71.725 t8,5 t7.066 t/km²
Klaipeda2.543.658 t7,89 t488 t/km²
Литванија23.559.933 t8,18 t361 t/km²
Sources: [Линк] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Емисија на Поштенски Број 00125 CO2

Емисија на CO2 2013 (тони / годишно)762,6 t
Емисија на CO2 2013 (тони / годишно) по глава на жител8,57 t
Интензитет на емисија на CO2 2013 (тони / км² / годишно)17.604 t/km²

Главен град

е мал пристанишен град во Литванија. Излегува на Балтичко Море.  ︎  Страницата со Википедија Паланга

За нашите податоци

Податоците на оваа страница се проценуваат користејќи голем број на јавно достапни алатки и ресурси. Се обезбедува без гаранција и може да содржи неточности. Користете на ваш сопствен ризик. Погледнете тука за повеќе информации.