00135 · Претходна Поштенски Број
Следна Поштенски Број · 00137

Поштенски Број 00136 - Паланга, Klaipėdos apskritis

Главен градПаланга
Површина на Поштенски Број 001360,833 km²
Население389
Машко население177 (45,6 %)
Femaleенско население212 (54,4 %)
Промена на населението од 1975 во 2015 -12,4 %
Промена на населението од 2000 во 2015 -18,3 %
Средна возраст43,2 години
Средна возраст за мажи39,8 години
Средна возраст за жени46 години
Телефонски Броеви460
Локално времесреда 21:32
Временска зонаИсточноевропско стандардно време
Координати55.92835435213662° / 21.058982230469645°
Сродно Поштенски Броеви001310013200133001340013500137

Карта на Поштенски Број 00136

Интерактивна мапа

Поштенски Број 00136 Население

Години 1975 до 2015
Податоци1975199020002015
Население444519476389
Густина на население532,8 / km²622,8 / km²571,2 / km²466,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

00136 Промена на населението од 2000 во 2015

Намалување на 18,3 % од година 2000 до 2015
ЛокацијаПромени од 1975Промени од 1990Промени од 2000
Поштенски Број 00136-12,4 %-25 %-18,3 %
Klaipeda-6,6 %-18,8 %-15,4 %
Литванија-12,8 %-22,2 %-17,4 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 00136 Средно време

Средно време: 43,2 години
ЛокацијаСредна возрастСредно доба (женско)Средно доба (машко)
Поштенски Број 0013643,2 години46 години39,8 години
Klaipeda39,5 години41,7 години37 години
Литванија39,7 години42,1 година37 години
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 00136 Население од дрво

Население по возраст и пол
ВозрастМашкиЖенскиВкупно
Под 5101020
5-99817
10-14101021
15-19141327
20-24121124
25-29111122
30-34111122
35-39131326
40-44131629
45-49151834
50-54162138
55-59121629
60-64101526
65-6991323
70-7471321
75-7961218
80-84000
85 плус000
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 00136 Густина на население

Густина на население: 466,8 / km²
ЛокацијаНаселениеПовршинаГустина на население
Поштенски Број 001363890,833 km²466,8 / km²
Klaipeda322.4815.212,5 km²61,9 / km²
Литванија2,9 милиони65.263,1 km²44,1 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 00136 Историско и проектирано население

Проценето население од 1975 до 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Линк] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Индустрии

Дистрибуција на деловни активности по индустрија
 Хотели и патување: 32 %
 Ресторанти: 25,4 %
 Купување: 9,9 %
 Услужување во домашни услови: 6,1 %
 Професионални услуги: 6,1 %
 Друго: 20,4 %

Деловна дистрибуција по цена за Поштенски Број 00136

 ефтин: 66,7 %
 умерен: 16,7 %
 скапи: 16,7 %

Индекс на човечки развој (HDI)

Статистички композитен индекс на животниот век, образованието и приходот по глава на жител.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Емисија на Поштенски Број 00136 CO2

Емисиите на јаглерод диоксид (CO2) по жител во тони годишно
ЛокацијаЕмисии на CO2Емисии на CO2 по глава на жителИнтензитет на емисија на CO2
Поштенски Број 001363.211 t8,26 t3.853 t/km²
Klaipeda2.543.658 t7,89 t488 t/km²
Литванија23.559.933 t8,18 t361 t/km²
Sources: [Линк] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Емисија на Поштенски Број 00136 CO2

Емисија на CO2 2013 (тони / годишно)3.211 t
Емисија на CO2 2013 (тони / годишно) по глава на жител8,26 t
Интензитет на емисија на CO2 2013 (тони / км² / годишно)3.853 t/km²

Главен град

е мал пристанишен град во Литванија. Излегува на Балтичко Море.  ︎  Страницата со Википедија Паланга

За нашите податоци

Податоците на оваа страница се проценуваат користејќи голем број на јавно достапни алатки и ресурси. Се обезбедува без гаранција и може да содржи неточности. Користете на ваш сопствен ризик. Погледнете тука за повеќе информации.