00142 · Претходна Поштенски Број
Следна Поштенски Број · 00144

Поштенски Број 00143 - Паланга, Klaipėdos apskritis

Главен градПаланга
Површина на Поштенски Број 001430,138 km²
Население139
Машко население63 (45,6 %)
Femaleенско население76 (54,4 %)
Промена на населението од 1975 во 2015 -28,7 %
Промена на населението од 2000 во 2015 -25,3 %
Средна возраст43,2 години
Средна возраст за мажи39,8 години
Средна возраст за жени46 години
Телефонски Броеви460
Локално времесреда 21:31
Временска зонаИсточноевропско стандардно време
Координати55.9195199855841° / 21.090419215947012°
Сродно Поштенски Броеви001400014100142001440014500146

Карта на Поштенски Број 00143

Интерактивна мапа

Поштенски Број 00143 Население

Години 1975 до 2015
Податоци1975199020002015
Население195215186139
Густина на население1.413 / km²1.558 / km²1.348 / km²1.007 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

00143 Промена на населението од 2000 во 2015

Намалување на 25,3 % од година 2000 до 2015
ЛокацијаПромени од 1975Промени од 1990Промени од 2000
Поштенски Број 00143-28,7 %-35,3 %-25,3 %
Klaipeda-6,6 %-18,8 %-15,4 %
Литванија-12,8 %-22,2 %-17,4 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 00143 Средно време

Средно време: 43,2 години
ЛокацијаСредна возрастСредно доба (женско)Средно доба (машко)
Поштенски Број 0014343,2 години46 години39,8 години
Klaipeda39,5 години41,7 години37 години
Литванија39,7 години42,1 година37 години
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 00143 Население од дрво

Население по возраст и пол
ВозрастМашкиЖенскиВкупно
Под 5337
5-9336
10-14448
15-195510
20-24449
25-29448
30-34448
35-394510
40-445611
45-495712
50-546814
55-594611
60-644610
65-69359
70-74358
75-79247
80-84000
85 плус000
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 00143 Густина на население

Густина на население: 1.007 / km²
ЛокацијаНаселениеПовршинаГустина на население
Поштенски Број 001431390,138 km²1.007 / km²
Klaipeda322.4815.212,5 km²61,9 / km²
Литванија2,9 милиони65.263,1 km²44,1 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 00143 Историско и проектирано население

Проценето античко население до 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Линк] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Индекс на човечки развој (HDI)

Статистички композитен индекс на животниот век, образованието и приходот по глава на жител.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Емисија на Поштенски Број 00143 CO2

Емисиите на јаглерод диоксид (CO2) по жител во тони годишно
ЛокацијаЕмисии на CO2Емисии на CO2 по глава на жителИнтензитет на емисија на CO2
Поштенски Број 001431.190 t8,57 t8.633 t/km²
Klaipeda2.543.658 t7,89 t488 t/km²
Литванија23.559.933 t8,18 t361 t/km²
Sources: [Линк] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Емисија на Поштенски Број 00143 CO2

Емисија на CO2 2013 (тони / годишно)1.190 t
Емисија на CO2 2013 (тони / годишно) по глава на жител8,57 t
Интензитет на емисија на CO2 2013 (тони / км² / годишно)8.633 t/km²

Главен град

е мал пристанишен град во Литванија. Излегува на Балтичко Море.  ︎  Страницата со Википедија Паланга

За нашите податоци

Податоците на оваа страница се проценуваат користејќи голем број на јавно достапни алатки и ресурси. Се обезбедува без гаранција и може да содржи неточности. Користете на ваш сопствен ризик. Погледнете тука за повеќе информации.