00146 · Претходна Поштенски Број

Поштенски Број 00147 - Паланга, Klaipėdos apskritis

Главен градПаланга
Површина на Поштенски Број 001471,558 km²
Население246
Машко население112 (45,6 %)
Femaleенско население134 (54,4 %)
Промена на населението од 1975 во 2015 +35,2 %
Промена на населението од 2000 во 2015 -23,8 %
Средна возраст43,2 години
Средна возраст за мажи39,8 години
Средна возраст за жени46 години
Телефонски Броеви460
Локално времесабота 11:48
Временска зонаИсточноевропско летно време
Координати55.93211575914824° / 21.101153479594654°
Сродно Поштенски Броеви001410014200143001440014500146

Карта на Поштенски Број 00147

Интерактивна мапа

Поштенски Број 00147 Население

Години 1975 до 2015
Податоци1975199020002015
Население182237323246
Густина на население116,8 / km²152,1 / km²207,3 / km²157,9 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

00147 Промена на населението од 2000 во 2015

Намалување на 23,8 % од година 2000 до 2015
ЛокацијаПромени од 1975Промени од 1990Промени од 2000
Поштенски Број 00147+35,2 %+3,8 %-23,8 %
Klaipeda-6,6 %-18,8 %-15,4 %
Литванија-12,8 %-22,2 %-17,4 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 00147 Средно време

Средно време: 43,2 години
ЛокацијаСредна возрастСредно доба (женско)Средно доба (машко)
Поштенски Број 0014743,2 години46 години39,8 години
Klaipeda39,5 години41,7 години37 години
Литванија39,7 години42,1 година37 години
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 00147 Население од дрво

Население по возраст и пол
ВозрастМашкиЖенскиВкупно
Под 56613
5-96511
10-147714
15-199817
20-248716
25-297714
30-347714
35-398817
40-4481019
45-49101222
50-54101324
55-5981018
60-6461017
65-696915
70-744813
75-794812
80-84000
85 плус000
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 00147 Густина на население

Густина на население: 157,9 / km²
ЛокацијаНаселениеПовршинаГустина на население
Поштенски Број 001472461,558 km²157,9 / km²
Klaipeda322.4815.212,5 km²61,9 / km²
Литванија2,9 милиони65.263,1 km²44,1 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 00147 Историско и проектирано население

Проценето население од 1100 до 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Линк] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Индустрии

Дистрибуција на деловни активности по индустрија
 индустрија: 48,8 %
 Купување: 17,1 %
 Хотели и патување: 12,2 %
 Услужување во домашни услови: 7,3 %
 Локални услуги: 4,9 %
 Друго: 9,8 %

Индекс на човечки развој (HDI)

Статистички композитен индекс на животниот век, образованието и приходот по глава на жител.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Емисија на Поштенски Број 00147 CO2

Емисиите на јаглерод диоксид (CO2) по жител во тони годишно
ЛокацијаЕмисии на CO2Емисии на CO2 по глава на жителИнтензитет на емисија на CO2
Поштенски Број 001472.107 t8,57 t1.353 t/km²
Klaipeda2.543.658 t7,89 t488 t/km²
Литванија23.559.933 t8,18 t361 t/km²
Sources: [Линк] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Емисија на Поштенски Број 00147 CO2

Емисија на CO2 2013 (тони / годишно)2.107 t
Емисија на CO2 2013 (тони / годишно) по глава на жител8,57 t
Интензитет на емисија на CO2 2013 (тони / км² / годишно)1.353 t/km²

Главен град

е мал пристанишен град во Литванија. Излегува на Балтичко Море.  ︎  Страницата со Википедија Паланга

За нашите податоци

Податоците на оваа страница се проценуваат користејќи голем број на јавно достапни алатки и ресурси. Се обезбедува без гаранција и може да содржи неточности. Користете на ваш сопствен ризик. Погледнете тука за повеќе информации.