Следна Поштенски Број · 1001

Поштенски Број 1000 - Љубљана, Mestna Občina Ljubljana

Главен градЉубљана
Површина на Поштенски Број 1000243,7 км²
Население280.730
Машко население135.414 (48,2 %)
Femaleенско население145.317 (51,8 %)
Промена на населението од 1975 во 2015 +61,4 %
Промена на населението од 2000 во 2015 +15,2 %
Средна возраст41,4 години
Средна возраст за мажи39,4 години
Средна возраст за жени43,3 години
Телефонски Броеви1
СоседстваBežigrad, Center, Šiška
Локално времесреда 08:31
Временска зонаСредноевропско летно време
Координати46.052049624778356° / 14.563357528454393°
Сродно Поштенски Броеви100110021210121112151216

Карта на Поштенски Број 1000

Интерактивна мапа

Поштенски Број 1000 Население

Години 1975 до 2015
Податоци1975199020002015
Население173.882227.612243.726280.730
Густина на население713,6 / km²934,2 / km²1.000 / km²1.152 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

1000 Промена на населението од 2000 во 2015

Зголемување на 15,2 % од година 2000 на 2015
ЛокацијаПромени од 1975Промени од 1990Промени од 2000
Поштенски Број 1000+61,4 %+23,3 %+15,2 %
Љубљана+57,2 %+21,5 %+14,2 %
Osrednjeslovenska+69,9 %+27,9 %+18 %
Socialist Federal Republic of Yugoslavia+2,8 %-7,6 %-2,8 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 1000 Средно време

Средно време: 41,4 години
ЛокацијаСредна возрастСредно доба (женско)Средно доба (машко)
Поштенски Број 100041,4 години43,3 години39,4 години
Љубљана41,5 години43,4 години39,4 години
Osrednjeslovenska40,2 години41,8 години38,5 години
Socialist Federal Republic of Yugoslavia39,8 години41,4 години38,2 години
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 1000 Население од дрво

Население по возраст и пол
ВозрастМашкиЖенскиВкупно
Под 57.4507.12914.579
5-95.7705.38811.159
10-145.6585.27710.935
15-196.3136.32312.636
20-2411.01411.45522.470
25-2910.7989.94020.738
30-3411.48210.61722.099
35-3910.4669.88020.346
40-4410.21910.01320.232
45-4910.19810.18220.380
50-549.61910.12319.743
55-5910.15510.71520.871
60-647.7468.95416.701
65-695.5427.22612.768
70-745.3296.92812.258
75-793.8846.25010.135
80-842.3564.9167.273
85 плус1.4144.0025.417
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 1000 Густина на население

Густина на население: 1.152 / km²
ЛокацијаНаселениеПовршинаГустина на население
Поштенски Број 1000280.730243,7 км²1.152 / km²
Љубљана268.77294,1 км²2.857 / km²
Osrednjeslovenska543.4792.334,3 км²232,8 / km²
Socialist Federal Republic of Yugoslavia21,4 милиони255.132,8 км²83,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 1000 Историско и проектирано население

Проценето население од 1500 до 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Линк] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Позивни броеви

Кодови за процентуална област кои ги користат деловните активности во 1000
 Телефонски Број 1: 48,1 %
 Телефонски Број 4: 30,6 %
 Телефонски Број 3: 10,2 %
 Телефонски Број 5: 8 %
 Друго: 3 %

Бизнис концентрација во Поштенски Број 1000

1000 Колоритна мапа за бизниси

Индустрии

Дистрибуција на деловни активности по индустрија
 Купување: 18,5 %
 Професионални услуги: 17,2 %
 индустрија: 10,8 %
 Ресторанти: 8,8 %
 Услужување во домашни услови: 5,5 %
 Друго: 39,3 %
Опис на индустријатаБрој на претпријатијаПросечна возраст на деловно работењеПросечна оценка на GoogleБизниси на 1.000 жители
Противпожарни и спасувачки1.8954.56,8
Самопослуга и супермаркети5614.22,0
Недвижности7834.22,8
Изградба на објекти8144.32,9
Трговија на големо со машинерија5334.41,9
Здравје и медицина7184.42,6
Адвокати4514.71,6
Рекламирање и маркетинг6994.52,5
Купување Друго5034.41,8
Продавница за електроника4504.31,6

Деловна дистрибуција по цена за Поштенски Број 1000

 умерен: 47 %
 ефтин: 45,8 %
 скапи: 6,8 %
 Многу скапо: 0,4 %

Индекс на човечки развој (HDI)

Статистички композитен индекс на животниот век, образованието и приходот по глава на жител.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Емисија на Поштенски Број 1000 CO2

Емисиите на јаглерод диоксид (CO2) по жител во тони годишно
ЛокацијаЕмисии на CO2Емисии на CO2 по глава на жителИнтензитет на емисија на CO2
Поштенски Број 10002.335.326 т8,32 т9.584 т/km²
Љубљана2.225.905 т8,28 т23.663 т/km²
Osrednjeslovenska4.536.312 т8,35 т1.943 т/km²
Socialist Federal Republic of Yugoslavia122.946.246 т5,75 т481,9 т/km²
Sources: [Линк] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Емисија на Поштенски Број 1000 CO2

Емисија на CO2 2013 (тони / годишно)2.335.326 т
Емисија на CO2 2013 (тони / годишно) по глава на жител8,32 т
Интензитет на емисија на CO2 2013 (тони / км² / годишно)9.584 т/km²

Ризик од природни опасности

Релативен ризик од 10
СвлечиштеВисок (7)
ЗемјотресСреден (5,9)
* Ризикот, особено во врска со поплавување или свлечиште, не може да биде за целата област.

Неодамнешни земјотреси во близина

Големината 3,0 и поголема
ДатумВремеГолеминаОддалеченостДлабочинаЛокацијаЛинк
13.3.1410:314,440,3 км2.000 м9km E of Ribnica, Sloveniausgs.gov
16.6.1313:04435,8 км10.000 м5km WSW of Zuzemberk, Sloveniausgs.gov
7.4.1304:233,422,5 км10.000 м6km NNE of Moravce, Sloveniausgs.gov
2.12.1220:364,322,7 км8.500 мSloveniausgs.gov
18.4.0818:493,931,7 км10.000 мSloveniausgs.gov
26.1.0607:423,243 км10.000 мSloveniausgs.gov
14.1.0618:413,435,8 км10.000 мSloveniausgs.gov
30.8.0504:283,118,4 км10.000 мSloveniausgs.gov
22.9.0407:554,120,8 км6.000 мSloveniausgs.gov
16.8.0314:583,442,5 км10.000 мAustriausgs.gov

Пронајдете историски појави на земјотреси во близина на Поштенски Број 1000

Најраниот датум  Најновиот датум 
 Големината 3,0 и поголема   Големината 4,0 и поголема   Големината 5,0 и поголема 

Главен град

Љубљана (словенечки: Ljubljana, германски: Laibach) — главен град на Словенија, сместен на местото каде реката Љубљаница се влева во Сава, во Централна Словенија, меѓу Алпите и Средоземното Море. Претставува град со средна големина (според пописот од 2003 годи..  ︎  Страницата со Википедија Љубљана

За нашите податоци

Податоците на оваа страница се проценуваат користејќи голем број на јавно достапни алатки и ресурси. Се обезбедува без гаранција и може да содржи неточности. Користете на ваш сопствен ризик. Погледнете тука за повеќе информации.