Следна Поштенски Број · 1211

Поштенски Број 1210 - Љубљана, Mestna Občina Ljubljana

Главен градЉубљана
Површина на Поштенски Број 12104,639 км²
Население1.301
Машко население644 (49,5 %)
Femaleенско население657 (50,5 %)
Промена на населението од 1975 во 2015 +62,6 %
Промена на населението од 2000 во 2015 +15,2 %
Средна возраст40,3 години
Средна возраст за мажи39,3 години
Средна возраст за жени41,3 години
Телефонски Броеви1
Локално временедела 01:32
Временска зонаСредноевропско летно време
Координати46.113978675263034° / 14.43573104981067°
Сродно Поштенски Броеви121112151216121712181219

Карта на Поштенски Број 1210

Интерактивна мапа

Поштенски Број 1210 Население

Години 1975 до 2015
Податоци1975199020002015
Население8001.0601.1291.301
Густина на население172,5 / km²228,5 / km²243,4 / km²280,4 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

1210 Промена на населението од 2000 во 2015

Зголемување на 15,2 % од година 2000 на 2015
ЛокацијаПромени од 1975Промени од 1990Промени од 2000
Поштенски Број 1210+62,6 %+22,7 %+15,2 %
Osrednjeslovenska+69,9 %+27,9 %+18 %
Socialist Federal Republic of Yugoslavia+2,8 %-7,6 %-2,8 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 1210 Средно време

Средно време: 40,3 години
ЛокацијаСредна возрастСредно доба (женско)Средно доба (машко)
Поштенски Број 121040,3 години41,3 години39,3 години
Osrednjeslovenska40,2 години41,8 години38,5 години
Socialist Federal Republic of Yugoslavia39,8 години41,4 години38,2 години
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 1210 Население од дрво

Население по возраст и пол
ВозрастМашкиЖенскиВкупно
Под 5383775
5-9283160
10-14383271
15-19363774
20-24523688
25-29434487
30-34494695
35-39445296
40-444953103
45-496556121
50-54473986
55-59343873
60-64303565
65-69293362
70-74313263
75-79153146
80-84121426
85 плус51116
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 1210 Густина на население

Густина на население: 280,4 / km²
ЛокацијаНаселениеПовршинаГустина на население
Поштенски Број 12101.3014,639 км²280,4 / km²
Osrednjeslovenska543.4792.334,3 км²232,8 / km²
Socialist Federal Republic of Yugoslavia21,4 милиони255.132,8 км²83,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 1210 Историско и проектирано население

Проценето античко население до 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Линк] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Позивни броеви

Кодови за процентуална област кои ги користат деловните активности во 1210
 Телефонски Број 1: 42,5 %
 Телефонски Број 4: 37,9 %
 Телефонски Број 3: 10,7 %
 Телефонски Број 5: 6,7 %
 Друго: 2,1 %

Бизнис концентрација во Поштенски Број 1210

1210 Колоритна мапа за бизниси

Индустрии

Дистрибуција на деловни активности по индустрија
 Купување: 18 %
 Професионални услуги: 16,9 %
 индустрија: 12,9 %
 Услужување во домашни услови: 7,1 %
 Ресторанти: 6,8 %
 Образование: 5,2 %
 Друго: 33,3 %

Деловна дистрибуција по цена за Поштенски Број 1210

 ефтин: 45,5 %
 умерен: 45,5 %
 скапи: 9,1 %

Индекс на човечки развој (HDI)

Статистички композитен индекс на животниот век, образованието и приходот по глава на жител.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Емисија на Поштенски Број 1210 CO2

Емисиите на јаглерод диоксид (CO2) по жител во тони годишно
ЛокацијаЕмисии на CO2Емисии на CO2 по глава на жителИнтензитет на емисија на CO2
Поштенски Број 121010.778 т8,29 т2.323 т/km²
Osrednjeslovenska4.536.312 т8,35 т1.943 т/km²
Socialist Federal Republic of Yugoslavia122.946.246 т5,75 т481,9 т/km²
Sources: [Линк] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Емисија на Поштенски Број 1210 CO2

Емисија на CO2 2013 (тони / годишно)10.778 т
Емисија на CO2 2013 (тони / годишно) по глава на жител8,29 т
Интензитет на емисија на CO2 2013 (тони / км² / годишно)2.323 т/km²

Ризик од природни опасности

Релативен ризик од 10
ЗемјотресСреден (6)
* Ризикот, особено во врска со поплавување или свлечиште, не може да биде за целата област.

Неодамнешни земјотреси во близина

Големината 3,0 и поголема
ДатумВремеГолеминаОддалеченостДлабочинаЛокацијаЛинк
7.4.1304:233,427,7 км10.000 м6km NNE of Moravce, Sloveniausgs.gov
2.12.1220:364,327,6 км8.500 мSloveniausgs.gov
2.5.0705:493,742,6 км2.000 мAustriausgs.gov
1.1.0706:594,243,1 км10.000 мAustriausgs.gov
26.1.0607:423,234,1 км10.000 мSloveniausgs.gov
30.8.0504:283,16,4 км10.000 мSloveniausgs.gov
22.9.0407:554,128,1 км6.000 мSloveniausgs.gov
16.8.0314:583,436,8 км10.000 мAustriausgs.gov
23.10.0214:213,113,9 км10.000 мSloveniausgs.gov
20.10.0211:213,715,5 км10.000 мSloveniausgs.gov

Пронајдете историски појави на земјотреси во близина на Поштенски Број 1210

Најраниот датум  Најновиот датум 
 Големината 3,0 и поголема   Големината 4,0 и поголема   Големината 5,0 и поголема 

Главен град

Љубљана (словенечки: Ljubljana, германски: Laibach) — главен град на Словенија, сместен на местото каде реката Љубљаница се влева во Сава, во Централна Словенија, меѓу Алпите и Средоземното Море. Претставува град со средна големина (според пописот од 2003 годи..  ︎  Страницата со Википедија Љубљана

За нашите податоци

Податоците на оваа страница се проценуваат користејќи голем број на јавно достапни алатки и ресурси. Се обезбедува без гаранција и може да содржи неточности. Користете на ваш сопствен ризик. Погледнете тука за повеќе информации.