1240 · Претходна Поштенски Број
Следна Поштенски Број · 1242

Поштенски Број 1241 - Камник, Kamnik

Главен градКамник
Површина на Поштенски Број 124121,5 km²
Население15.112
Машко население7.411 (49 %)
Femaleенско население7.701 (51 %)
Промена на населението од 1975 во 2015 +24,4 %
Промена на населението од 2000 во 2015 +4,4 %
Средна возраст39,9 години
Средна возраст за мажи38 години
Средна возраст за жени41,7 години
СоседстваMekinje, Podgorje, Šmarca
Локално времесабота 10:31
Временска зонаСредноевропско летно време
Координати46.2289601365841° / 14.634674640072586°
Сродно Поштенски Броеви123112331234123512401242

Карта на Поштенски Број 1241

Интерактивна мапа

Поштенски Број 1241 Население

Години 1975 до 2015
Податоци1975199020002015
Население12.15014.42614.48215.112
Густина на население566,3 / km²672,3 / km²674,9 / km²704,3 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

1241 Промена на населението од 2000 во 2015

Зголемување на 4,4 % од година 2000 на 2015
ЛокацијаПромени од 1975Промени од 1990Промени од 2000
Поштенски Број 1241+24,4 %+4,8 %+4,4 %
Osrednjeslovenska+69,9 %+27,9 %+18 %
Socialist Federal Republic of Yugoslavia+2,8 %-7,6 %-2,8 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 1241 Средно време

Средно време: 39,9 години
ЛокацијаСредна возрастСредно доба (женско)Средно доба (машко)
Поштенски Број 124139,9 години41,7 години38 години
Osrednjeslovenska40,2 години41,8 години38,5 години
Socialist Federal Republic of Yugoslavia39,8 години41,4 години38,2 години
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 1241 Население од дрво

Население по возраст и пол
ВозрастМашкиЖенскиВкупно
Под 5490430921
5-9371349720
10-14360337698
15-19400383783
20-24519470989
25-295965231.119
30-346176091.226
35-395845601.144
40-445815721.153
45-495725511.124
50-545475221.069
55-595265291.056
60-64335364700
65-69269327596
70-74267382649
75-79199323522
80-84130253383
85 плус49219268
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 1241 Густина на население

Густина на население: 704,3 / km²
ЛокацијаНаселениеПовршинаГустина на население
Поштенски Број 124115.11221,5 km²704,3 / km²
Osrednjeslovenska543.4792.334,3 km²232,8 / km²
Socialist Federal Republic of Yugoslavia21,4 милиони255.132,8 km²83,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 1241 Историско и проектирано население

Проценето античко население до 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Линк] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Позивни броеви

Кодови за процентуална област кои ги користат деловните активности во 1241
 Телефонски Број 1: 42,5 %
 Телефонски Број 4: 35,6 %
 Телефонски Број 3: 12,6 %
 Телефонски Број 5: 6,3 %
 Друго: 2,9 %

Бизнис концентрација во Поштенски Број 1241

1241 Колоритна мапа за бизниси

Индустрии

Дистрибуција на деловни активности по индустрија
 Купување: 20,6 %
 индустрија: 16,5 %
 Професионални услуги: 14,3 %
 Ресторанти: 8 %
 Услужување во домашни услови: 5,9 %
 Друго: 34,7 %

Индекс на човечки развој (HDI)

Статистички композитен индекс на животниот век, образованието и приходот по глава на жител.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Емисија на Поштенски Број 1241 CO2

Емисиите на јаглерод диоксид (CO2) по жител во тони годишно
ЛокацијаЕмисии на CO2Емисии на CO2 по глава на жителИнтензитет на емисија на CO2
Поштенски Број 1241126.207 t8,35 t5.881 t/km²
Osrednjeslovenska4.536.312 t8,35 t1.943 t/km²
Socialist Federal Republic of Yugoslavia122.946.246 t5,75 t481,9 t/km²
Sources: [Линк] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Емисија на Поштенски Број 1241 CO2

Емисија на CO2 2013 (тони / годишно)126.207 t
Емисија на CO2 2013 (тони / годишно) по глава на жител8,35 t
Интензитет на емисија на CO2 2013 (тони / км² / годишно)5.881 t/km²

Ризик од природни опасности

Релативен ризик од 10
СвлечиштеВисок (7)
ЗемјотресСреден (5,2)
* Ризикот, особено во врска со поплавување или свлечиште, не може да биде за целата област.

Неодамнешни земјотреси во близина

Големината 3,0 и поголема
ДатумВремеГолеминаОддалеченостДлабочинаЛокацијаЛинк
7.4.1304:233,411,9 km10.000 m6km NNE of Moravce, Sloveniausgs.gov
2.2.1305:35429 km10.000 mAustriausgs.gov
2.12.1220:364,311,5 km8.500 mSloveniausgs.gov
18.4.0818:493,928,8 km10.000 mSloveniausgs.gov
2.5.0705:493,729,8 km2.000 mAustriausgs.gov
26.1.0607:423,228,4 km10.000 mSloveniausgs.gov
14.1.0618:413,421 km10.000 mSloveniausgs.gov
30.8.0504:283,122,5 km10.000 mSloveniausgs.gov
22.9.0407:554,115,5 km6.000 mSloveniausgs.gov
3.9.0317:043,236,9 km10.000 mSloveniausgs.gov

Пронајдете историски појави на земјотреси во близина на Поштенски Број 1241

Најраниот датум  Најновиот датум 
 Големината 3,0 и поголема   Големината 4,0 и поголема   Големината 5,0 и поголема 

Главен град

Камник (словенечки: Kamnik) е мало гратче и општина во Словенија. Општината се наоѓа во северна Словенија. Во градот се наоѓаат рушевини од два стари замока и има примери од старата архитектура. Името на градот за прв пат се спомнало во 11 век, а како град бил..  ︎  Страницата со Википедија Камник

За нашите податоци

Податоците на оваа страница се проценуваат користејќи голем број на јавно достапни алатки и ресурси. Се обезбедува без гаранција и може да содржи неточности. Користете на ваш сопствен ризик. Погледнете тука за повеќе информации.