1273 · Претходна Поштенски Број
Следна Поштенски Број · 1275

Поштенски Број 1274 - Gabrovka, Litija

Главен градGabrovka
Површина на Поштенски Број 127441,6 км²
Население1.426
Машко население704 (49,4 %)
Femaleенско население722 (50,6 %)
Промена на населението од 1975 во 2015 +60,6 %
Промена на населението од 2000 во 2015 +15 %
Средна возраст40,8 години
Средна возраст за мажи41,4 години
Средна возраст за жени40,2 години
Локално времепонеделник 00:26
Временска зонаСредноевропско летно време
Координати45.99760639136157° / 14.975342347742139°
Сродно Поштенски Броеви126012701272127312751276

Карта на Поштенски Број 1274

Интерактивна мапа

Поштенски Број 1274 Население

Години 1975 до 2015
Податоци1975199020002015
Население8881.1601.2401.426
Густина на население21,4 / km²27,9 / km²29,8 / km²34,3 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

1274 Промена на населението од 2000 во 2015

Зголемување на 15 % од година 2000 на 2015
ЛокацијаПромени од 1975Промени од 1990Промени од 2000
Поштенски Број 1274+60,6 %+22,9 %+15 %
Zasavska-7,5 %-12,1 %-5,6 %
Socialist Federal Republic of Yugoslavia+2,8 %-7,6 %-2,8 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 1274 Средно време

Средно време: 40,8 години
ЛокацијаСредна возрастСредно доба (женско)Средно доба (машко)
Поштенски Број 127440,8 години40,2 години41,4 години
Zasavska42,7 години44,5 години40,9 години
Socialist Federal Republic of Yugoslavia39,8 години41,4 години38,2 години
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 1274 Население од дрво

Население по возраст и пол
ВозрастМашкиЖенскиВкупно
Под 5454287
5-9273563
10-14463784
15-19354682
20-24423678
25-294459104
30-344654101
35-395149100
40-445859118
45-495348101
50-545451105
55-596242104
60-64453278
65-69312657
70-74333770
75-79153753
80-84152338
85 плус21012
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 1274 Густина на население

Густина на население: 34,3 / km²
ЛокацијаНаселениеПовршинаГустина на население
Поштенски Број 12741.42641,6 км²34,3 / km²
Zasavska57.925485,2 км²119,4 / km²
Socialist Federal Republic of Yugoslavia21,4 милиони255.132,8 км²83,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 1274 Историско население

Проценето античко население до 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Линк] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Позивни броеви

Кодови за процентуална област кои ги користат деловните активности во 1274
 Телефонски Број 1: 50 %
 Телефонски Број 4: 29,7 %
 Телефонски Број 3: 10,9 %
 Телефонски Број 5: 7,8 %
 Друго: 1,6 %

Индустрии

Дистрибуција на деловни активности по индустрија
 индустрија: 18,8 %
 Купување: 12,9 %
 Храна: 9,9 %
 Професионални услуги: 9,9 %
 Хотели и патување: 6,9 %
 Услужување во домашни услови: 5,9 %
 Религија: 5,9 %
 Локални услуги: 5 %
 Друго: 24,8 %

Индекс на човечки развој (HDI)

Статистички композитен индекс на животниот век, образованието и приходот по глава на жител.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Емисија на Поштенски Број 1274 CO2

Емисиите на јаглерод диоксид (CO2) по жител во тони годишно
ЛокацијаЕмисии на CO2Емисии на CO2 по глава на жителИнтензитет на емисија на CO2
Поштенски Број 127411.928 т8,37 т286,8 т/km²
Zasavska460.729 т7,95 т949,5 т/km²
Socialist Federal Republic of Yugoslavia122.946.246 т5,75 т481,9 т/km²
Sources: [Линк] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Емисија на Поштенски Број 1274 CO2

Емисија на CO2 2013 (тони / годишно)11.928 т
Емисија на CO2 2013 (тони / годишно) по глава на жител8,37 т
Интензитет на емисија на CO2 2013 (тони / км² / годишно)286,8 т/km²

Ризик од природни опасности

Релативен ризик од 10
ЗемјотресСреден (4,5)
* Ризикот, особено во врска со поплавување или свлечиште, не може да биде за целата област.

Неодамнешни земјотреси во близина

Големината 3,0 и поголема
ДатумВремеГолеминаОддалеченостДлабочинаЛокацијаЛинк
13.3.1410:314,429,2 км2.000 м9km E of Ribnica, Sloveniausgs.gov
16.6.1313:04422,5 км10.000 м5km WSW of Zuzemberk, Sloveniausgs.gov
7.4.1304:233,426,2 км10.000 м6km NNE of Moravce, Sloveniausgs.gov
2.12.1220:364,326,7 км8.500 мSloveniausgs.gov
25.6.0807:093,112,9 км9.400 мSloveniausgs.gov
18.4.0818:493,912,3 км10.000 мSloveniausgs.gov
14.1.0618:413,431,2 км10.000 мSloveniausgs.gov
6.3.0513:463,541,6 км5.000 мSloveniausgs.gov
22.9.0407:554,121,6 км6.000 мSloveniausgs.gov
30.5.0322:59419,5 км10.000 мSloveniausgs.gov

Пронајдете историски појави на земјотреси во близина на Поштенски Број 1274

Најраниот датум  Најновиот датум 
 Големината 3,0 и поголема   Големината 4,0 и поголема   Големината 5,0 и поголема 

За нашите податоци

Податоците на оваа страница се проценуваат користејќи голем број на јавно достапни алатки и ресурси. Се обезбедува без гаранција и може да содржи неточности. Користете на ваш сопствен ризик. Погледнете тука за повеќе информации.