1281 · Претходна Поштенски Број

Поштенски Број 1282 - Sava, Litija

Главен градSava
Површина на Поштенски Број 128227,7 км²
Население1.088
Машко население543 (49,9 %)
Femaleенско население545 (50,1 %)
Промена на населението од 1975 во 2015 +32,4 %
Промена на населението од 2000 во 2015 +7,9 %
Средна возраст42,1 година
Средна возраст за мажи41,8 години
Средна возраст за жени42,4 години
Локално времечетврток 05:45
Временска зонаСредноевропско летно време
Координати46.09089210055288° / 14.89687176057977°
Сродно Поштенски Броеви127212731274127512761281

Карта на Поштенски Број 1282

Интерактивна мапа

Поштенски Број 1282 Население

Години 1975 до 2015
Податоци1975199020002015
Население8229861.0081.088
Густина на население29,7 / km²35,7 / km²36,4 / km²39,3 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

1282 Промена на населението од 2000 во 2015

Зголемување на 7,9 % од година 2000 на 2015
ЛокацијаПромени од 1975Промени од 1990Промени од 2000
Поштенски Број 1282+32,4 %+10,3 %+7,9 %
Zasavska-7,5 %-12,1 %-5,6 %
Socialist Federal Republic of Yugoslavia+2,8 %-7,6 %-2,8 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 1282 Средно време

Средно време: 42,1 година
ЛокацијаСредна возрастСредно доба (женско)Средно доба (машко)
Поштенски Број 128242,1 година42,4 години41,8 години
Zasavska42,7 години44,5 години40,9 години
Socialist Federal Republic of Yugoslavia39,8 години41,4 години38,2 години
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 1282 Население од дрво

Население по возраст и пол
ВозрастМашкиЖенскиВкупно
Под 5272856
5-9182645
10-14302252
15-19352965
20-24273461
25-29394282
30-34463581
35-39344074
40-44403879
45-49503989
50-54364380
55-59524497
60-64382968
65-69252753
70-74171735
75-79132640
80-8481624
85 плус51016
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 1282 Густина на население

Густина на население: 39,3 / km²
ЛокацијаНаселениеПовршинаГустина на население
Поштенски Број 12821.08827,7 км²39,3 / km²
Zasavska57.925485,2 км²119,4 / km²
Socialist Federal Republic of Yugoslavia21,4 милиони255.132,8 км²83,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Позивни броеви

Кодови за процентуална област кои ги користат деловните активности во 1282
 Телефонски Број 1: 45,5 %
 Телефонски Број 4: 27,3 %
 Телефонски Број 3: 22,7 %
 Друго: 4,5 %

Индустрии

Дистрибуција на деловни активности по индустрија
 индустрија: 28,1 %
 Купување: 9 %
 Ресторанти: 7,9 %
 Спорт и активности: 7,9 %
 Автомобилски: 6,7 %
 Храна: 6,7 %
 Услужување во домашни услови: 5,6 %
 Хотели и патување: 5,6 %
 Религија: 5,6 %
 Образование: 4,5 %
 Друго: 12,4 %

Бизниси во Поштенски Број 1282

Индекс на човечки развој (HDI)

Статистички композитен индекс на животниот век, образованието и приходот по глава на жител.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Емисија на Поштенски Број 1282 CO2

Емисиите на јаглерод диоксид (CO2) по жител во тони годишно
ЛокацијаЕмисии на CO2Емисии на CO2 по глава на жителИнтензитет на емисија на CO2
Поштенски Број 12828.719 т8,01 т315,3 т/km²
Zasavska460.729 т7,95 т949,5 т/km²
Socialist Federal Republic of Yugoslavia122.946.246 т5,75 т481,9 т/km²
Sources: [Линк] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Емисија на Поштенски Број 1282 CO2

Емисија на CO2 2013 (тони / годишно)8.719 т
Емисија на CO2 2013 (тони / годишно) по глава на жител8,01 т
Интензитет на емисија на CO2 2013 (тони / км² / годишно)315,3 т/km²

Ризик од природни опасности

Релативен ризик од 10
СвлечиштеВисок (7)
ЗемјотресСреден (5,5)
* Ризикот, особено во врска со поплавување или свлечиште, не може да биде за целата област.

Неодамнешни земјотреси во близина

Големината 3,0 и поголема
ДатумВремеГолеминаОддалеченостДлабочинаЛокацијаЛинк
13.3.1410:314,438,1 км2.000 м9km E of Ribnica, Sloveniausgs.gov
16.6.1313:04431,3 км10.000 м5km WSW of Zuzemberk, Sloveniausgs.gov
7.4.1304:233,414,3 км10.000 м6km NNE of Moravce, Sloveniausgs.gov
2.12.1220:364,314,7 км8.500 мSloveniausgs.gov
25.6.0807:093,124,9 км9.400 мSloveniausgs.gov
18.4.0818:493,95,6 км10.000 мSloveniausgs.gov
14.1.0618:413,420,2 км10.000 мSloveniausgs.gov
22.9.0407:554,19,9 км6.000 мSloveniausgs.gov
3.9.0317:043,248,6 км10.000 мSloveniausgs.gov
30.5.0322:59431,2 км10.000 мSloveniausgs.gov

Пронајдете историски појави на земјотреси во близина на Поштенски Број 1282

Најраниот датум  Најновиот датум 
 Големината 3,0 и поголема   Големината 4,0 и поголема   Големината 5,0 и поголема 

Градови

Процент на деловни активности по град во 1282
 Sava: 82,4 %
 Litija: 14,9 %
 Друго: 2,7 %

За нашите податоци

Податоците на оваа страница се проценуваат користејќи голем број на јавно достапни алатки и ресурси. Се обезбедува без гаранција и може да содржи неточности. Користете на ваш сопствен ризик. Погледнете тука за повеќе информации.