1295 · Претходна Поштенски Број

Поштенски Број 1296 - Šentvid pri Stični, Občina Ivančna Gorica

Главен градŠentvid pri Stični
Површина на Поштенски Број 129656,2 км²
Население4.341
Машко население2.167 (49,9 %)
Femaleенско население2.174 (50,1 %)
Промена на населението од 1975 во 2015 +94,8 %
Промена на населението од 2000 во 2015 +23,4 %
Средна возраст38,9 години
Средна возраст за мажи37,8 години
Средна возраст за жени39,9 години
Локално времечетврток 20:38
Временска зонаСредноевропско летно време
Координати45.95379334024088° / 14.861414007298078°
Сродно Поштенски Броеви129012911292129312941295

Карта на Поштенски Број 1296

Интерактивна мапа

Поштенски Број 1296 Население

Години 1975 до 2015
Податоци1975199020002015
Население2.2293.1433.5194.341
Густина на население39,7 / km²55,9 / km²62,6 / km²77,3 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

1296 Промена на населението од 2000 во 2015

Зголемување на 23,4 % од година 2000 на 2015
ЛокацијаПромени од 1975Промени од 1990Промени од 2000
Поштенски Број 1296+94,8 %+38,1 %+23,4 %
Osrednjeslovenska+69,9 %+27,9 %+18 %
Socialist Federal Republic of Yugoslavia+2,8 %-7,6 %-2,8 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 1296 Средно време

Средно време: 38,9 години
ЛокацијаСредна возрастСредно доба (женско)Средно доба (машко)
Поштенски Број 129638,9 години39,9 години37,8 години
Osrednjeslovenska40,2 години41,8 години38,5 години
Socialist Federal Republic of Yugoslavia39,8 години41,4 години38,2 години
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 1296 Население од дрво

Население по возраст и пол
ВозрастМашкиЖенскиВкупно
Под 5120108228
5-9127118246
10-14132135268
15-19139147286
20-24163144307
25-29166129296
30-34151147298
35-39154163317
40-44193162355
45-49181173354
50-54163150313
55-59138116254
60-648179161
65-698694180
70-7475102177
75-7957108165
80-84385896
85 плус44247
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 1296 Густина на население

Густина на население: 77,3 / km²
ЛокацијаНаселениеПовршинаГустина на население
Поштенски Број 12964.34156,2 км²77,3 / km²
Osrednjeslovenska543.4792.334,3 км²232,8 / km²
Socialist Federal Republic of Yugoslavia21,4 милиони255.132,8 км²83,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 1296 Историско население

Проценето античко население до 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Линк] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Позивни броеви

Кодови за процентуална област кои ги користат деловните активности во 1296
 Телефонски Број 1: 42,2 %
 Телефонски Број 4: 35,5 %
 Телефонски Број 3: 16,1 %
 Телефонски Број 5: 5,2 %
 Друго: 0,9 %

Индустрии

Дистрибуција на деловни активности по индустрија
 индустрија: 21,2 %
 Купување: 13,7 %
 Професионални услуги: 13 %
 Ресторанти: 7,8 %
 Религија: 6,8 %
 Хотели и патување: 6,5 %
 Медицински: 4,8 %
 Друго: 26,3 %
Опис на индустријатаБрој на претпријатијаПросечна оценка на GoogleБизниси на 1.000 жители
Противпожарни и спасувачки234.65,3
Самопослуга и супермаркети54.31,2
Здравје и медицина84.51,8
Цркви105.02,3
Барови, пабови и таверните54.61,2

Индекс на човечки развој (HDI)

Статистички композитен индекс на животниот век, образованието и приходот по глава на жител.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Емисија на Поштенски Број 1296 CO2

Емисиите на јаглерод диоксид (CO2) по жител во тони годишно
ЛокацијаЕмисии на CO2Емисии на CO2 по глава на жителИнтензитет на емисија на CO2
Поштенски Број 129636.288 т8,36 т645,9 т/km²
Osrednjeslovenska4.536.312 т8,35 т1.943 т/km²
Socialist Federal Republic of Yugoslavia122.946.246 т5,75 т481,9 т/km²
Sources: [Линк] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Емисија на Поштенски Број 1296 CO2

Емисија на CO2 2013 (тони / годишно)36.288 т
Емисија на CO2 2013 (тони / годишно) по глава на жител8,36 т
Интензитет на емисија на CO2 2013 (тони / км² / годишно)645,9 т/km²

Ризик од природни опасности

Релативен ризик од 10
СвлечиштеСреден (6)
ЗемјотресСреден (4,8)
* Ризикот, особено во врска со поплавување или свлечиште, не може да биде за целата област.

Неодамнешни земјотреси во близина

Големината 3,0 и поголема
ДатумВремеГолеминаОддалеченостДлабочинаЛокацијаЛинк
13.3.1410:314,422,7 км2.000 м9km E of Ribnica, Sloveniausgs.gov
16.6.1313:04416 км10.000 м5km WSW of Zuzemberk, Sloveniausgs.gov
7.4.1304:233,426,9 км10.000 м6km NNE of Moravce, Sloveniausgs.gov
2.12.1220:364,327,4 км8.500 мSloveniausgs.gov
25.6.0807:093,115,5 км9.400 мSloveniausgs.gov
18.4.0818:493,918,9 км10.000 мSloveniausgs.gov
14.1.0618:413,435,6 км10.000 мSloveniausgs.gov
6.3.0513:463,538,4 км5.000 мSloveniausgs.gov
22.9.0407:554,122 км6.000 мSloveniausgs.gov
30.5.0322:59424,5 км10.000 мSloveniausgs.gov

Пронајдете историски појави на земјотреси во близина на Поштенски Број 1296

Најраниот датум  Најновиот датум 
 Големината 3,0 и поголема   Големината 4,0 и поголема   Големината 5,0 и поголема 

За нашите податоци

Податоците на оваа страница се проценуваат користејќи голем број на јавно достапни алатки и ресурси. Се обезбедува без гаранција и може да содржи неточности. Користете на ваш сопствен ризик. Погледнете тука за повеќе информации.