1301 · Претходна Поштенски Број
Следна Поштенски Број · 1310

Поштенски Број 1303 - Zagradec, Občina Ivančna Gorica

Главен градZagradec
Површина на Поштенски Број 130362 км²
Население2.267
Машко население1.171 (51,7 %)
Femaleенско население1.096 (48,3 %)
Промена на населението од 1975 во 2015 +85,8 %
Промена на населението од 2000 во 2015 +21,9 %
Средна возраст39,8 години
Средна возраст за мажи38,1 година
Средна возраст за жени41,7 години
Локално времечетврток 05:43
Временска зонаСредноевропско летно време
Координати45.840632397238494° / 14.822917864192904°
Сродно Поштенски Броеви130113101311131213131314

Карта на Поштенски Број 1303

Интерактивна мапа

Поштенски Број 1303 Население

Години 1975 до 2015
Податоци1975199020002015
Население1.2201.6771.8602.267
Густина на население19,7 / km²27,0 / km²30,0 / km²36,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

1303 Промена на населението од 2000 во 2015

Зголемување на 21,9 % од година 2000 на 2015
ЛокацијаПромени од 1975Промени од 1990Промени од 2000
Поштенски Број 1303+85,8 %+35,2 %+21,9 %
Osrednjeslovenska+69,9 %+27,9 %+18 %
Socialist Federal Republic of Yugoslavia+2,8 %-7,6 %-2,8 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 1303 Средно време

Средно време: 39,8 години
ЛокацијаСредна возрастСредно доба (женско)Средно доба (машко)
Поштенски Број 130339,8 години41,7 години38,1 година
Osrednjeslovenska40,2 години41,8 години38,5 години
Socialist Federal Republic of Yugoslavia39,8 години41,4 години38,2 години
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 1303 Население од дрво

Население по возраст и пол
ВозрастМашкиЖенскиВкупно
Под 57148120
5-97255127
10-146446110
15-199573169
20-248281164
25-297267139
30-347671147
35-398671158
40-44107108215
45-4911478193
50-548649135
55-59464996
60-64415091
65-69375289
70-745661118
75-793966105
80-84224063
85 плус53137
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 1303 Густина на население

Густина на население: 36,6 / km²
ЛокацијаНаселениеПовршинаГустина на население
Поштенски Број 13032.26762 км²36,6 / km²
Osrednjeslovenska543.4792.334,3 км²232,8 / km²
Socialist Federal Republic of Yugoslavia21,4 милиони255.132,8 км²83,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 1303 Историско население

Проценето античко население до 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Линк] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Позивни броеви

Кодови за процентуална област кои ги користат деловните активности во 1303
 Телефонски Број 1: 42 %
 Телефонски Број 4: 36 %
 Телефонски Број 3: 15 %
 Телефонски Број 5: 6 %
 Друго: 1 %

Индустрии

Дистрибуција на деловни активности по индустрија
 индустрија: 23,7 %
 Купување: 13,7 %
 Ресторанти: 9,9 %
 Медицински: 7,6 %
 Автомобилски: 6,9 %
 Услужување во домашни услови: 6,9 %
 Религија: 6,9 %
 Хотели и патување: 5,3 %
 Образование: 4,6 %
 Друго: 14,5 %
Опис на индустријатаБрој на претпријатијаПросечна оценка на GoogleБизниси на 1.000 жители
Противпожарни и спасувачки104.74,4

Индекс на човечки развој (HDI)

Статистички композитен индекс на животниот век, образованието и приходот по глава на жител.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Емисија на Поштенски Број 1303 CO2

Емисиите на јаглерод диоксид (CO2) по жител во тони годишно
ЛокацијаЕмисии на CO2Емисии на CO2 по глава на жителИнтензитет на емисија на CO2
Поштенски Број 130318.894 т8,33 т304,7 т/km²
Osrednjeslovenska4.536.312 т8,35 т1.943 т/km²
Socialist Federal Republic of Yugoslavia122.946.246 т5,75 т481,9 т/km²
Sources: [Линк] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Емисија на Поштенски Број 1303 CO2

Емисија на CO2 2013 (тони / годишно)18.894 т
Емисија на CO2 2013 (тони / годишно) по глава на жител8,33 т
Интензитет на емисија на CO2 2013 (тони / км² / годишно)304,7 т/km²

Ризик од природни опасности

Релативен ризик од 10
ЗемјотресСреден (4)
* Ризикот, особено во врска со поплавување или свлечиште, не може да биде за целата област.

Неодамнешни земјотреси во близина

Големината 3,0 и поголема
ДатумВремеГолеминаОддалеченостДлабочинаЛокацијаЛинк
13.3.1410:314,410,3 км2.000 м9km E of Ribnica, Sloveniausgs.gov
16.6.1313:0444,9 км10.000 м5km WSW of Zuzemberk, Sloveniausgs.gov
7.4.1304:233,438,9 км10.000 м6km NNE of Moravce, Sloveniausgs.gov
2.12.1220:364,339,3 км8.500 мSloveniausgs.gov
25.6.0807:093,117,7 км9.400 мSloveniausgs.gov
18.4.0818:493,931,7 км10.000 мSloveniausgs.gov
6.3.0513:463,528,1 км5.000 мSloveniausgs.gov
22.9.0407:554,134 км6.000 мSloveniausgs.gov
30.5.0322:59426,3 км10.000 мSloveniausgs.gov
20.10.0211:213,732,6 км10.000 мSloveniausgs.gov

Пронајдете историски појави на земјотреси во близина на Поштенски Број 1303

Најраниот датум  Најновиот датум 
 Големината 3,0 и поголема   Големината 4,0 и поголема   Големината 5,0 и поголема 

За нашите податоци

Податоците на оваа страница се проценуваат користејќи голем број на јавно достапни алатки и ресурси. Се обезбедува без гаранција и може да содржи неточности. Користете на ваш сопствен ризик. Погледнете тука за повеќе информации.