1310 · Претходна Поштенски Број
Следна Поштенски Број · 1312

Поштенски Број 1311 - Turjak, Občina Velike Lašče

Главен градTurjak
Површина на Поштенски Број 131124,3 км²
Население1.208
Машко население622 (51,5 %)
Femaleенско население586 (48,5 %)
Промена на населението од 1975 во 2015 +69,7 %
Промена на населението од 2000 во 2015 +18 %
Средна возраст41,1 година
Средна возраст за мажи40,1 година
Средна возраст за жени42,2 години
Локално времесабота 21:29
Временска зонаСредноевропско летно време
Координати45.885476433616915° / 14.621691649872957°
Сродно Поштенски Броеви131013121313131413151316

Карта на Поштенски Број 1311

Интерактивна мапа

Поштенски Број 1311 Население

Години 1975 до 2015
Податоци1975199020002015
Население7129521.0241.208
Густина на население29,3 / km²39,1 / km²42,1 / km²49,6 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

1311 Промена на населението од 2000 во 2015

Зголемување на 18 % од година 2000 на 2015
ЛокацијаПромени од 1975Промени од 1990Промени од 2000
Поштенски Број 1311+69,7 %+26,9 %+18 %
Osrednjeslovenska+69,9 %+27,9 %+18 %
Socialist Federal Republic of Yugoslavia+2,8 %-7,6 %-2,8 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 1311 Средно време

Средно време: 41,1 година
ЛокацијаСредна возрастСредно доба (женско)Средно доба (машко)
Поштенски Број 131141,1 година42,2 години40,1 година
Osrednjeslovenska40,2 години41,8 години38,5 години
Socialist Federal Republic of Yugoslavia39,8 години41,4 години38,2 години
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 1311 Население од дрво

Население по возраст и пол
ВозрастМашкиЖенскиВкупно
Под 5313768
5-9243257
10-14312657
15-19291646
20-24403373
25-29504192
30-345549105
35-39504090
40-44384281
45-49323972
50-54493989
55-595661117
60-64473684
65-69292150
70-74201838
75-79262754
80-84131629
85 плус21214
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 1311 Густина на население

Густина на население: 49,6 / km²
ЛокацијаНаселениеПовршинаГустина на население
Поштенски Број 13111.20824,3 км²49,6 / km²
Osrednjeslovenska543.4792.334,3 км²232,8 / km²
Socialist Federal Republic of Yugoslavia21,4 милиони255.132,8 км²83,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 1311 Историско и проектирано население

Проценето античко население до 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Линк] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Позивни броеви

Кодови за процентуална област кои ги користат деловните активности во 1311
 Телефонски Број 4: 42,3 %
 Телефонски Број 1: 30,8 %
 Телефонски Број 3: 16,7 %
 Телефонски Број 5: 9 %
 Друго: 1,3 %

Индустрии

Дистрибуција на деловни активности по индустрија
 индустрија: 23,1 %
 Купување: 15,7 %
 Професионални услуги: 12 %
 Ресторанти: 7,4 %
 Религија: 5,6 %
 Услужување во домашни услови: 4,6 %
 Хотели и патување: 4,6 %
 Друго: 26,9 %
Опис на индустријатаБрој на претпријатијаПросечна оценка на GoogleБизниси на 1.000 жители
Противпожарни и спасувачки134.510,8

Индекс на човечки развој (HDI)

Статистички композитен индекс на животниот век, образованието и приходот по глава на жител.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Емисија на Поштенски Број 1311 CO2

Емисиите на јаглерод диоксид (CO2) по жител во тони годишно
ЛокацијаЕмисии на CO2Емисии на CO2 по глава на жителИнтензитет на емисија на CO2
Поштенски Број 131110.105 т8,37 т415,2 т/km²
Osrednjeslovenska4.536.312 т8,35 т1.943 т/km²
Socialist Federal Republic of Yugoslavia122.946.246 т5,75 т481,9 т/km²
Sources: [Линк] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Емисија на Поштенски Број 1311 CO2

Емисија на CO2 2013 (тони / годишно)10.105 т
Емисија на CO2 2013 (тони / годишно) по глава на жител8,37 т
Интензитет на емисија на CO2 2013 (тони / км² / годишно)415,2 т/km²

Ризик од природни опасности

Релативен ризик од 10
ЗемјотресСреден (4)
* Ризикот, особено во врска со поплавување или свлечиште, не може да биде за целата област.

Неодамнешни земјотреси во близина

Големината 3,0 и поголема
ДатумВремеГолеминаОддалеченостДлабочинаЛокацијаЛинк
13.3.1410:314,423,3 км2.000 м9km E of Ribnica, Sloveniausgs.gov
16.6.1313:04420,9 км10.000 м5km WSW of Zuzemberk, Sloveniausgs.gov
7.4.1304:233,435,8 км10.000 м6km NNE of Moravce, Sloveniausgs.gov
2.12.1220:364,336,2 км8.500 мSloveniausgs.gov
30.8.0504:283,135,1 км10.000 мSloveniausgs.gov
22.9.0407:554,131,9 км6.000 мSloveniausgs.gov
4.1.0304:443,641,4 км10.000 мCroatiausgs.gov
23.10.0214:213,121,8 км10.000 мSloveniausgs.gov
20.10.0211:213,716,6 км10.000 мSloveniausgs.gov
19.5.0020:363,120,8 км10.000 мSloveniausgs.gov

Пронајдете историски појави на земјотреси во близина на Поштенски Број 1311

Најраниот датум  Најновиот датум 
 Големината 3,0 и поголема   Големината 4,0 и поголема   Големината 5,0 и поголема 

За нашите податоци

Податоците на оваа страница се проценуваат користејќи голем број на јавно достапни алатки и ресурси. Се обезбедува без гаранција и може да содржи неточности. Користете на ваш сопствен ризик. Погледнете тука за повеќе информации.