1311 · Претходна Поштенски Број
Следна Поштенски Број · 1313

Поштенски Број 1312 - Videm, Dobrepolje

Главен градVidem
Површина на Поштенски Број 131261,3 км²
Население3.487
Машко население1.754 (50,3 %)
Femaleенско население1.733 (49,7 %)
Промена на населението од 1975 во 2015 +78,2 %
Промена на населението од 2000 во 2015 +19,6 %
Средна возраст40,8 години
Средна возраст за мажи39,2 години
Средна возраст за жени42,4 години
Локално времечетврток 11:30
Временска зонаСредноевропско летно време
Координати45.84780575366474° / 14.704314969079162°
Сродно Поштенски Броеви131013111313131413151316

Карта на Поштенски Број 1312

Интерактивна мапа

Поштенски Број 1312 Население

Години 1975 до 2015
Податоци1975199020002015
Население1.9572.6582.9153.487
Густина на население31,9 / km²43,4 / km²47,6 / km²56,9 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

1312 Промена на населението од 2000 во 2015

Зголемување на 19,6 % од година 2000 на 2015
ЛокацијаПромени од 1975Промени од 1990Промени од 2000
Поштенски Број 1312+78,2 %+31,2 %+19,6 %
Osrednjeslovenska+69,9 %+27,9 %+18 %
Socialist Federal Republic of Yugoslavia+2,8 %-7,6 %-2,8 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 1312 Средно време

Средно време: 40,8 години
ЛокацијаСредна возрастСредно доба (женско)Средно доба (машко)
Поштенски Број 131240,8 години42,4 години39,2 години
Osrednjeslovenska40,2 години41,8 години38,5 години
Socialist Federal Republic of Yugoslavia39,8 години41,4 години38,2 години
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 1312 Население од дрво

Население по возраст и пол
ВозрастМашкиЖенскиВкупно
Под 510094195
5-910683189
10-149491185
15-1910397201
20-24133105238
25-29126123250
30-34128119248
35-3910592197
40-44126130257
45-49145142287
50-54134115250
55-5911599214
60-648074155
65-697784162
70-746185146
75-797179151
80-843868106
85 плус115465
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 1312 Густина на население

Густина на население: 56,9 / km²
ЛокацијаНаселениеПовршинаГустина на население
Поштенски Број 13123.48761,3 км²56,9 / km²
Osrednjeslovenska543.4792.334,3 км²232,8 / km²
Socialist Federal Republic of Yugoslavia21,4 милиони255.132,8 км²83,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 1312 Историско население

Проценето античко население до 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Линк] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Позивни броеви

Кодови за процентуална област кои ги користат деловните активности во 1312
 Телефонски Број 1: 44 %
 Телефонски Број 4: 33,5 %
 Телефонски Број 3: 13,5 %
 Телефонски Број 5: 8,5 %
 Друго: 0,5 %

Индустрии

Дистрибуција на деловни активности по индустрија
 индустрија: 23,2 %
 Купување: 13,3 %
 Професионални услуги: 12,4 %
 Заедница и влада: 6 %
 Услужување во домашни услови: 5,6 %
 Храна: 5,2 %
 Хотели и патување: 5,2 %
 Автомобилски: 4,7 %
 Ресторанти: 4,7 %
 Друго: 19,7 %
Опис на индустријатаБрој на претпријатијаПросечна оценка на GoogleБизниси на 1.000 жители
Салони за убавина63.91,7
Противпожарни и спасувачки285.08,0
Трговија на големо со машинерија65.01,7
Цркви75.02,0

Индекс на човечки развој (HDI)

Статистички композитен индекс на животниот век, образованието и приходот по глава на жител.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Емисија на Поштенски Број 1312 CO2

Емисиите на јаглерод диоксид (CO2) по жител во тони годишно
ЛокацијаЕмисии на CO2Емисии на CO2 по глава на жителИнтензитет на емисија на CO2
Поштенски Број 131229.169 т8,37 т476 т/km²
Osrednjeslovenska4.536.312 т8,35 т1.943 т/km²
Socialist Federal Republic of Yugoslavia122.946.246 т5,75 т481,9 т/km²
Sources: [Линк] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Емисија на Поштенски Број 1312 CO2

Емисија на CO2 2013 (тони / годишно)29.169 т
Емисија на CO2 2013 (тони / годишно) по глава на жител8,37 т
Интензитет на емисија на CO2 2013 (тони / км² / годишно)476 т/km²

Ризик од природни опасности

Релативен ризик од 10
СвлечиштеСреден (6)
ЗемјотресСреден (4)
* Ризикот, особено во врска со поплавување или свлечиште, не може да биде за целата област.

Неодамнешни земјотреси во близина

Големината 3,0 и поголема
ДатумВремеГолеминаОддалеченостДлабочинаЛокацијаЛинк
13.3.1410:314,415,7 км2.000 м9km E of Ribnica, Sloveniausgs.gov
16.6.1313:04413,4 км10.000 м5km WSW of Zuzemberk, Sloveniausgs.gov
7.4.1304:233,438,4 км10.000 м6km NNE of Moravce, Sloveniausgs.gov
2.12.1220:364,338,8 км8.500 мSloveniausgs.gov
25.6.0807:093,126,4 км9.400 мSloveniausgs.gov
18.4.0818:493,935,3 км10.000 мSloveniausgs.gov
6.3.0513:463,534,4 км5.000 мSloveniausgs.gov
22.9.0407:554,133,9 км6.000 мSloveniausgs.gov
4.1.0304:443,639,1 км10.000 мCroatiausgs.gov
23.10.0214:213,129,5 км10.000 мSloveniausgs.gov

Пронајдете историски појави на земјотреси во близина на Поштенски Број 1312

Најраниот датум  Најновиот датум 
 Големината 3,0 и поголема   Големината 4,0 и поголема   Големината 5,0 и поголема 

За нашите податоци

Податоците на оваа страница се проценуваат користејќи голем број на јавно достапни алатки и ресурси. Се обезбедува без гаранција и може да содржи неточности. Користете на ваш сопствен ризик. Погледнете тука за повеќе информации.