1315 · Претходна Поштенски Број

Поштенски Број 1316 - Ortnek, Ribnica

Главен градOrtnek
Површина на Поштенски Број 131628,2 км²
Население669
Машко население344 (51,4 %)
Femaleенско население325 (48,6 %)
Промена на населението од 1975 во 2015 +28,2 %
Промена на населението од 2000 во 2015 +5,7 %
Средна возраст40,5 години
Средна возраст за мажи39,4 години
Средна возраст за жени41,7 години
Локално временедела 01:39
Временска зонаСредноевропско летно време
Координати45.791678746298004° / 14.670403574781352°
Сродно Поштенски Броеви131013111312131313141315

Карта на Поштенски Број 1316

Интерактивна мапа

Поштенски Број 1316 Население

Години 1975 до 2015
Податоци1975199020002015
Население522628633669
Густина на население18,5 / km²22,3 / km²22,4 / km²23,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

1316 Промена на населението од 2000 во 2015

Зголемување на 5,7 % од година 2000 на 2015
ЛокацијаПромени од 1975Промени од 1990Промени од 2000
Поштенски Број 1316+28,2 %+6,5 %+5,7 %
Ribnica+26,6 %+6,7 %+5,5 %
Socialist Federal Republic of Yugoslavia+2,8 %-7,6 %-2,8 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 1316 Средно време

Средно време: 40,5 години
ЛокацијаСредна возрастСредно доба (женско)Средно доба (машко)
Поштенски Број 131640,5 години41,7 години39,4 години
Ribnica39,9 години41,6 години38,3 години
Socialist Federal Republic of Yugoslavia39,8 години41,4 години38,2 години
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 1316 Население од дрво

Население по возраст и пол
ВозрастМашкиЖенскиВкупно
Под 5171331
5-9161734
10-14122134
15-19302152
20-24281948
25-29241842
30-34232144
35-39242348
40-44262652
45-49322457
50-54232548
55-59241540
60-64151530
65-69111022
70-74141832
75-79151530
80-8471320
85 плус21113
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 1316 Густина на население

Густина на население: 23,7 / km²
ЛокацијаНаселениеПовршинаГустина на население
Поштенски Број 131666928,2 км²23,7 / km²
Ribnica9.426158,2 км²59,6 / km²
Socialist Federal Republic of Yugoslavia21,4 милиони255.132,8 км²83,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 1316 Историско население

Проценето античко население до 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Линк] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Позивни броеви

Кодови за процентуална област кои ги користат деловните активности во 1316
 Телефонски Број 1: 50 %
 Телефонски Број 4: 37,5 %
 Телефонски Број 3: 12,5 %

Индустрии

Дистрибуција на деловни активности по индустрија
 индустрија: 34,6 %
 Религија: 17,3 %
 Заедница и влада: 9,6 %
 Хотели и патување: 9,6 %
 Ресторанти: 5,8 %
 Автомобилски: 3,8 %
 Услужување во домашни услови: 3,8 %
 Медицински: 3,8 %
 Друго: 11,5 %

Индекс на човечки развој (HDI)

Статистички композитен индекс на животниот век, образованието и приходот по глава на жител.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Емисија на Поштенски Број 1316 CO2

Емисиите на јаглерод диоксид (CO2) по жител во тони годишно
ЛокацијаЕмисии на CO2Емисии на CO2 по глава на жителИнтензитет на емисија на CO2
Поштенски Број 13165.367 т8,02 т190,3 т/km²
Ribnica75.380 т8 т476,4 т/km²
Socialist Federal Republic of Yugoslavia122.946.246 т5,75 т481,9 т/km²
Sources: [Линк] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Емисија на Поштенски Број 1316 CO2

Емисија на CO2 2013 (тони / годишно)5.367 т
Емисија на CO2 2013 (тони / годишно) по глава на жител8,02 т
Интензитет на емисија на CO2 2013 (тони / км² / годишно)190,3 т/km²

Ризик од природни опасности

Релативен ризик од 10
СвлечиштеСреден (6)
ЗемјотресСреден (4)
* Ризикот, особено во врска со поплавување или свлечиште, не може да биде за целата област.

Неодамнешни земјотреси во близина

Големината 3,0 и поголема
ДатумВремеГолеминаОддалеченостДлабочинаЛокацијаЛинк
13.3.1410:314,414,7 км2.000 м9km E of Ribnica, Sloveniausgs.gov
16.6.1313:04415,5 км10.000 м5km WSW of Zuzemberk, Sloveniausgs.gov
25.6.0807:093,130,6 км9.400 мSloveniausgs.gov
6.3.0513:463,532,4 км5.000 мSloveniausgs.gov
22.9.0407:554,140,6 км6.000 мSloveniausgs.gov
4.1.0304:443,632,3 км10.000 мCroatiausgs.gov
23.10.0214:213,131,5 км10.000 мSloveniausgs.gov
20.10.0211:213,726,6 км10.000 мSloveniausgs.gov
6.7.0114:023,138,7 км10.000 мCroatiausgs.gov
5.7.0109:533,239,7 км10.000 мCroatiausgs.gov

Пронајдете историски појави на земјотреси во близина на Поштенски Број 1316

Најраниот датум  Најновиот датум 
 Големината 3,0 и поголема   Големината 4,0 и поголема   Големината 5,0 и поголема 

За нашите податоци

Податоците на оваа страница се проценуваат користејќи голем број на јавно достапни алатки и ресурси. Се обезбедува без гаранција и може да содржи неточности. Користете на ваш сопствен ризик. Погледнете тука за повеќе информации.