(1) Поштенски Броеви во Dob

Временска зонаСредноевропско време
Површина0,65 км²
Население1.263 (Повеќе детали)
Машко население635 (50,3 %)
Femaleенско население628 (49,7 %)
Средна возраст37,6
Поштенски Број1233

Интерактивна мапа

(1) Поштенски Броеви во Dob, Občina Domžale

Поштенски БројГрадНаселениеПовршина
1233Dob4.04123,2 км²

Демографска информација Dob, Občina Domžale

Население1.263
Густина на население1.943 / km²
Машко население635 (50,3 %)
Femaleенско население628 (49,7 %)
Средна возраст37,6
Средна возраст за мажи35,9
Средна возраст за жени39,4
Бизниси во Dob, Občina Domžale399
Население (1975)770
Население (2000)1.097
Промена на населението од 1975 во 2015 +64 %
Промена на населението од 2000 во 2015 +15,1 %

Dob

Dob (pronounced [ˈdoːp]; German: Aich) is a village in the Municipality of Domžale in the Upper Carniola region of Slovenia. The settlement used to be part of the Krumperk lordship.  ︎  Страницата со Википедија Dob

Блиски градови

Интерактивна мапа
ГрадАдминистративен регионДржава или РегионГрадска популацијаПоштенски Броеви
KresniceObčina MoravčeСловенија7451281
Laze v TuhinjuKamnikСловенија2781219
RadomljeObčina DomžaleСловенија1.6741235
StahovicaKamnikСловенија1781242