(41.627) Поштенски Броеви во Соединети Американски Држави

Погледнете список на Поштенски Броеви во Соединети Американски Држави
Временска зонаЦентрално време во Северна Америка
Површина36.952,5 кв. милји
Население310,2 милиони
Густина на население8.395 / mi²
Поштенски Броеви00000, 00501, 00544 (41.624 повеќе)
Телефонски Броеви201, 202, 203 (323 повеќе)
Градови26.464
Поштенски БроевиАдминистративен регионБрој на поштенски кодови
01000 - 02791Масачусетс692
02801 - 02940Род Ајленд91
03031 - 03904Њу Хемпшир286
03901 - 04992Мејн486
05001 - 05907Вермонт304
06001 - 06927Конектикат431
07001 - 08989Њу Џерси727
10000 - 14999Њујорк (сојузна држава)2.162
15001 - 19699Пенсилванија2.181
19701 - 19980Делавер96
20001 - 20091, 20201 - 20599Вашингтон276
20600 - 22214Мериленд614
22003 - 24966Вирџинија1.224
24712 - 26886Западна Вирџинија852
27000 - 28999Северна Каролина1.084
29000 - 29945Јужна Каролина536
30000 - 31999Џорџија960
32000 - 34999Флорида1.483
35004 - 36925Алабама813
37000 - 38599Тенеси791
38601 - 39776Мисисипи531
40003 - 42788Кентаки949
43000 - 45899Охајо1.423
46001 - 47997Индијана968
48000 - 49971Мичиген1.162
50001 - 52809Ајова1.058
53001 - 54990Висконсин897
55001 - 56763Минесота995
57001 - 57799Јужна Дакота384
58001 - 58856Северна Дакота406
59001 - 59937Монтана404
60001 - 62999Илиноис1.575
63005 - 66160Мисури1.169
66002 - 67954Канзас775
68001 - 69367Небраска620
70000 - 71599Луизијана722
71601 - 72959Арканзас705
73001 - 74966Оклахома766
75000 - 79999Тексас2.603
80000 - 81658Колорадо647
82001 - 83128Вајоминг194
83201 - 83877Ајдахо321
84001 - 84791Јута347
85001 - 86556Аризона549
87000 - 88439Ново Мексико430
88900 - 89883Невада254
90000 - 96199Калифорнија2.623
96701 - 96863Хаваи139
97001 - 97920Орегон479
98000 - 99403Вашингтон (сојузна држава)718
99501 - 99950Алјаска280

Интерактивна мапа

(41.627) Поштенски Броеви во Соединети Американски Држави

Поштенски БројГрадАдминистративен регионНаселениеПовршина
00000LinnМисури
00501Њујорк (сојузна држава)
00544HoltsvilleЊујорк (сојузна држава)
01000Масачусетс
01001AgawamМасачусетс16.76512,33 кв. милји
01002AmherstМасачусетс33.20556,7 кв. милји
01003Масачусетс6.4950,717 кв. милји
01004Масачусетс
01005BarreМасачусетс5.28544,53 кв. милји
01007BelchertownМасачусетс14.77755,3 кв. милји
01008Масачусетс1.26955,75 кв. милји
01009Масачусетс7050,812 кв. милји
01010BrimfieldМасачусетс3.60035,31 кв. милја
01011North ChesterМасачусетс1.38331,71 кв. милја
01012Масачусетс66913,34 кв. милји
01013ChicopeeМасачусетс22.6876,28 кв. милји
01014ChicopeeМасачусетс
01020ChicopeeМасачусетс30.04412,95 кв. милји
01021ChicopeeМасачусетс
01022ChicopeeМасачусетс2.3254,765 кв. милји
01026CummingtonМасачусетс93624,12 кв. милји
01027EasthamptonМасачусетс17.75541 кв. милја
01028East LongmeadowМасачусетс16.00613,06 кв. милји
01029East OtisМасачусетс76117,9 кв. милји
01030Feeding HillsМасачусетс11.72212,03 кв. милји
01031GilbertvilleМасачусетс1.2898,12 кв. милји
01032GoshenМасачусетс56612,06 кв. милји
01033Масачусетс6.30828,08 кв. милји
01034West GranvilleМасачусетс1.99073,52 кв. милји
01035Масачусетс5.38124,6 кв. милји
01036HampdenМасачусетс5.22819,55 кв. милји
01037HardwickМасачусетс84915,63 кв. милји
01038HatfieldМасачусетс2.60110,88 кв. милји
01039HaydenvilleМасачусетс1.34413,46 кв. милји
01040HolyokeМасачусетс39.96322,83 кв. милји
01041HolyokeМасачусетс
01050Масачусетс2.57539,33 кв. милји
01053LeedsМасачусетс1.5985,23 кв. милји
01054LeverettМасачусетс1.83322,95 кв. милји
01056Масачусетс21.25628,32 кв. милји
01057Масачусетс8.53945,53 кв. милји
01059North AmherstМасачусетс
01060NorthamptonМасачусетс15.59312,16 кв. милји
01061NorthamptonМасачусетс
01062FlorenceМасачусетс11.46218,3 кв. милји
01063NorthamptonМасачусетс146854.643 кв. ст.
01066North HatfieldМасачусетс600,756 кв. милји
01068OakhamМасачусетс1.93421,22 кв. милји
01069PalmerМасачусетс8.55428,37 кв. милји
01070Масачусетс64020,83 кв. милји
Страница 1Следно

Соединети Американски Држави

Соединетите Американски Држави (најчесто нарекувани САД, Соединетите Држави или Америка) се федерална уставна република која се состои од педесет држави и една федерална област. Државата е сместена претежно во средишниот дел од Северна Америка, а нејзините 48 ..  ︎  Страницата со Википедија Соединети Американски Држави