Сродно Поштенски Броеви
Вашингтон
Соединети Американски Држави Поштенски Броеви
Светски поштенски кодови
Назад кон врвот
20001 · Претходна Поштенски Број
Следна Поштенски Број · 20003

Поштенски Број 20002, Соединети Американски Држави - Карта и информации

Површина на Поштенски Број 200025,49 кв. милји
Население55.624
Машко население26.407 (47,5%)
Femaleенско население29.217 (52,5%)
Промена на населението од 1975 во 2015 +29,8%
Промена на населението од 2000 во 2015 +6,2%
Средна возраст35,1 година
Средна возраст за мажи35 години
Средна возраст за жени35,2 години
Телефонски Броеви202301703
Асоцијативни градовиВашингтон | Trinidad
СоседстваCapitol Hill, Carver / Langston, Eckington, H Street Corridor, Kingman Park, Near Northeast, NoMa, Northeast, Northeast Washington
Локално временедела 05:00
Временска зонаИсточно стандардно време
Координати38.9051270834603° / -76.984339960437°
Сродно Поштенски Броеви200012000320004200052000620007

Карта на Поштенски Број 20002

Интерактивна мапа

Поштенски Број 20002 Население

Години 1975 до 2015
Податоци1975199020002015
Население42.86448.25952.36155.624
Густина на население7.804 / mi²8.787 / mi²9.534 / mi²10.128 / mi²

Расна демографија за Поштенски Број 20002

 Црцни или афроамериканци: 77,6%
 Белци: 18,1%
 Хиспани или латино-американци: 2,2%
 Азијци: 0,9%
 Америнаски домородец или домородец на алјаска: 0,3%
 Друго: 1%

20002 Промена на населението од 2000 во 2015

Зголемување на 6,2% од година 2000 на 2015
ЛокацијаПромени од 1975Промени од 1990Промени од 2000
Поштенски Број 20002+29,8%+15,3%+6,2%
Washington+30,3%+15,5%+6,3%
District of Columbia+30,3%+15,4%+6,3%
Соединети Американски Држави+46,9%+27,2%+13,7%

Поштенски Број 20002 Средно време

Средно време: 35,1 година
ЛокацијаСредна возрастСредно доба (женско)Средно доба (машко)
Поштенски Број 2000235,1 година35,2 години35 години
Washington33,9 години34,1 година33,7 години
District of Columbia33,9 години34 години33,7 години
Соединети Американски Држави37,4 години38,7 години36,1 година

Поштенски Број 20002 Население од дрво

Население по возраст и пол
ВозрастМашкиЖенскиВкупно
Под 51.6521.6203.272
5-91.2051.1952.400
10-141.2181.1072.325
15-191.5391.5603.100
20-242.3302.9315.261
25-292.7183.2966.014
30-342.5322.8245.356
35-392.1232.1404.264
40-441.9621.8643.827
45-492.0442.0284.072
50-542.0132.0114.024
55-591.7001.7393.440
60-641.2491.4472.697
65-698109391.750
70-745037361.239
75-79344592937
80-84258514772
85 плус206675882

Поштенски Број 20002 Густина на население

Густина на население: 10.128 / mi²
ЛокацијаНаселениеПовршинаГустина на население
Поштенски Број 2000255.6245,49 кв. милји10.128 / mi²
Washington613.04868,51 кв. милја8.948 / mi²
District of Columbia610.47268,34 кв. милји8.932 / mi²
Соединети Американски Држави321,6 милиони3.796.761,2 кв. милји84,7 / mi²

Проектирано население Поштенски Број 20002

Проценето население од 1975 до 2100

Соседства

Дистрибуција на деловни активности по соседство во 20002
 Northeast Washington: 32,3%
 Near Northeast: 22,2%
 H Street Corridor: 8,6%
 Друго: 36,9%

Статистички податоци и демофрафија за Поштенски Број 20002

Население55.624
Домаќинства во 2000225.006
Луѓе според домаќинство2,25
Просечна вредност на домови$123.000
Приход по домаќинство$35.313

Бизнис концентрација во Поштенски Број 20002

20002 Колоритна мапа за бизниси

Индустрии

Дистрибуција на деловни активности по индустрија
 Професионални услуги: 13,8%
 Купување: 12,9%
 Медицински: 10,9%
 Ресторанти: 9,1%
 индустрија: 9,1%
 Заедница и влада: 7,4%
 Услужување во домашни услови: 6,4%
 Храна: 5,1%
 Друго: 25,3%
Опис на индустријатаБрој на претпријатијаПросечна возраст на деловно работењеПросечна оценка на GoogleБизниси на 1.000 жители
Поправка на автомобил4228,6 години4.30,8
Салони за убавина2925,4 години4.30,5
Фризери3524,3 години4.10,6
Јавна администрација11028,1 година4.52,0
Владини агенции5030,9 години3.90,9
Социјална работа8825,7 години3.61,6
Средното образование3234,6 години4.60,6
Други финансии2941,6 години2.80,5
Компании за заеми2635,2 години3.20,5
Самопослуга и супермаркети5824 години4.41,0
Недвижности9026,5 години4.31,6
Општи изведувачи6117,8 години3.91,1
Станови3325,3 години4.40,6
Друга членска организација10132 години4.01,8
Изградба на објекти4521,9 години3.90,8
Професионални членски организации5235,6 години4.10,9
Сите членски организации7931,3 години3.91,4
Здравје и медицина33422,5 години4.36,0
Лекари и хирурзи8124,9 години3.41,5
Адвокати6528,5 години4.51,2
Корпорациски менаџмент15722,5 години4.22,8
Научни и технички услуги6922,8 години4.21,2
Односи со јавност и комуникации агенции3728 години5.00,7
Рекламирање и маркетинг4029,2 години4.90,7
Цркви10246,6 години4.61,8
Американски ресторани3616,9 години4.00,6
Барови, пабови и таверните3613,6 години4.30,6
Кафулиња2621,5 години4.20,5
Купување Друго4331,7 години3.70,8
Продавница за електроника3620,1 година3.50,6
Продавници за облека3221,7 години4.10,6

Деловна дистрибуција по цена за Поштенски Број 20002

 умерен: 46,2%
 ефтин: 42,5%
 скапи: 7,4%
 Многу скапо: 4%

Индекс на човечки развој (HDI)

Статистички композитен индекс на животниот век, образованието и приходот по глава на жител.

Емисија на Поштенски Број 20002 CO2

Емисиите на јаглерод диоксид (CO2) по жител во тони годишно
ЛокацијаЕмисии на CO2Емисии на CO2 по глава на жителИнтензитет на емисија на CO2
Поштенски Број 20002835.400 т15 т152.115 т/mi²
Washington9.298.300 т15,2 т135.718 т/mi²
District of Columbia9.259.229 т15,2 т135.487 т/mi²
Соединети Американски Држави5.664.619.809 т17,6 т1.491 т/mi²

Емисија на Поштенски Број 20002 CO2

Емисија на CO2 2013 (тони / годишно)835.400 т
Емисија на CO2 2013 (тони / годишно) по глава на жител15 т
Интензитет на емисија на CO2 2013 (тони / мик / годишно)

Ризик од природни опасности

Релативен ризик од 10
ПоплаваВисок (7)
* Ризикот, особено во врска со поплавување или свлечиште, не може да биде за целата област.

Неодамнешни земјотреси во близина

Големината 3,0 и поголема
ДатумВремеГолеминаОддалеченостДлабочинаЛокацијаЛинк
17.1.1611:123,0386,3 км4.740 м3km NE of Ranson, West Virginiausgs.gov
16.7.1002:043,654 км7.030 м1km NW of Germantown, Marylandusgs.gov

За нашите податоци

Податоците на оваа страница се проценуваат користејќи голем број на јавно достапни алатки и ресурси. Се обезбедува без гаранција и може да содржи неточности. Користете на ваш сопствен ризик. Погледнете тука за повеќе информации.