Сродно Поштенски Броеви
Вашингтон
Соединети Американски Држави Поштенски Броеви
Светски поштенски кодови
Назад кон врвот
20005 · Претходна Поштенски Број
Следна Поштенски Број · 20007

Поштенски Број 20006, Соединети Американски Држави - Карта и информации

Површина на Поштенски Број 200060,354 кв. милји
Население3.812
Машко население1.713 (44,9%)
Femaleенско население2.099 (55,1%)
Промена на населението од 1975 во 2015 +29,8%
Промена на населението од 2000 во 2015 +6,2%
Средна возраст20,3 години
Средна возраст за мажи20,5 години
Средна возраст за жени20,1 година
Телефонски Броеви202301703
Асоцијативни градовиВашингтон | Foggy Bottom
СоседстваConnecticut Ave/ K Street, Connecticut Avenue - K Street, Downtown, Dupont Circle, Northwest, Northwest Washington
Локално временедела 06:44
Временска зонаИсточно стандардно време
Координати38.89870242168° / -77.0414377132521°
Сродно Поштенски Броеви200012000220003200042000520007

Карта на Поштенски Број 20006

Интерактивна мапа

Поштенски Број 20006 Население

Години 1975 до 2015
Податоци1975199020002015
Население2.9363.3033.5893.812
Густина на население8.282 / mi²9.317 / mi²10.124 / mi²10.753 / mi²

Расна демографија за Поштенски Број 20006

 Белци: 72,3%
 Азијци: 14,2%
 Црцни или афроамериканци: 7,1%
 Хиспани или латино-американци: 5%
 Домороден хавајанец и други островјани од Пацификот: 0,2%
 Америнаски домородец или домородец на алјаска: 0,2%
 Друго: 1,1%

20006 Промена на населението од 2000 во 2015

Зголемување на 6,2% од година 2000 на 2015
ЛокацијаПромени од 1975Промени од 1990Промени од 2000
Поштенски Број 20006+29,8%+15,4%+6,2%
Washington+30,3%+15,5%+6,3%
District of Columbia+30,3%+15,4%+6,3%
Соединети Американски Држави+46,9%+27,2%+13,7%

Поштенски Број 20006 Средно време

Средно време: 20,3 години
ЛокацијаСредна возрастСредно доба (женско)Средно доба (машко)
Поштенски Број 2000620,3 години20,1 година20,5 години
Washington33,9 години34,1 година33,7 години
District of Columbia33,9 години34 години33,7 години
Соединети Американски Држави37,4 години38,7 години36,1 година

Поштенски Број 20006 Население од дрво

Население по возраст и пол
ВозрастМашкиЖенскиВкупно
Под 5416
5-9113
10-14112
15-197821.0211.804
20-246598701.530
25-2910896204
30-34433377
35-39271139
40-44131124
45-4917725
50-5412618
55-59171229
60-6412416
65-694611
70-746512
75-79145
80-84257
85 плус3610

Поштенски Број 20006 Густина на население

Густина на население: 10.753 / mi²
ЛокацијаНаселениеПовршинаГустина на население
Поштенски Број 200063.8120,354 кв. милји10.753 / mi²
Washington613.04868,51 кв. милја8.948 / mi²
District of Columbia610.47268,34 кв. милји8.932 / mi²
Соединети Американски Држави321,6 милиони3.796.761,2 кв. милји84,7 / mi²

Проектирано население Поштенски Број 20006

Проценето население од 1975 до 2100

Соседства

Дистрибуција на деловни активности по соседство во 20006
 Downtown: 57,5%
 Connecticut Ave/ K Street: 9,9%
 Connecticut Avenue - K Street: 9,4%
 Northwest Washington: 6,9%
 Northwest: 6,2%
 Dupont Circle: 6,1%
 Друго: 3,9%

Статистички податоци и демофрафија за Поштенски Број 20006

Население3.812
Домаќинства во 20006705
Луѓе според домаќинство1,29
Просечна вредност на домови$52.800
Приход по домаќинство$5.787

Бизнис концентрација во Поштенски Број 20006

20006 Колоритна мапа за бизниси

Индустрии

Дистрибуција на деловни активности по индустрија
 Професионални услуги: 38,7%
 индустрија: 12,1%
 Медицински: 8,4%
 Финансиски услуги: 8,1%
 Купување: 7,5%
 Заедница и влада: 7%
 Друго: 18,2%
Опис на индустријатаБрој на претпријатијаПросечна возраст на деловно работењеПросечна оценка на GoogleБизниси на 1.000 жители
Јавна администрација7431 година3.619,4
Владини агенции8134,2 години3.521,2
Социјална работа10333,4 години3.427,0
Друга едукација4034,3 години3.810,5
Банки7254,3 години3.218,9
Други финансии11141,6 години3.329,1
Компании за заеми12123,9 години3.331,7
Недвижности11624,1 година4.930,4
Друга членска организација21534,8 години4.256,4
Професионални членски организации9144,5 години3.523,9
Сите членски организации14144,4 години3.537,0
Здравје и медицина29233,1 година4.376,6
Лекари и хирурзи5832,2 години4.415,2
Стоматолозите8027,6 години4.321,0
Агенции за вработување6525,2 години3.717,1
Адвокати79824 години4.4209,3
Корпорациски менаџмент33323,5 години4.387,4
Научни и технички услуги16021,9 години4.442,0
Односи со јавност и комуникации агенции6922,3 години4.218,1
Рекламирање и маркетинг8520,6 години3.922,3
Сметководители4619,7 години4.612,1
Канцелариски материјали и канцелариски материјал продавници6127 години4.016,0
Продавница за електроника6024,5 години3.715,7

Деловна дистрибуција по цена за Поштенски Број 20006

 умерен: 49,3%
 ефтин: 26,9%
 скапи: 17,9%
 Многу скапо: 6%

Индекс на човечки развој (HDI)

Статистички композитен индекс на животниот век, образованието и приходот по глава на жител.

Емисија на Поштенски Број 20006 CO2

Емисиите на јаглерод диоксид (CO2) по жител во тони годишно
ЛокацијаЕмисии на CO2Емисии на CO2 по глава на жителИнтензитет на емисија на CO2
Поштенски Број 2000621.965 т5,76 т61.964 т/mi²
Washington9.298.300 т15,2 т135.718 т/mi²
District of Columbia9.259.229 т15,2 т135.487 т/mi²
Соединети Американски Држави5.664.619.809 т17,6 т1.491 т/mi²

Емисија на Поштенски Број 20006 CO2

Емисија на CO2 2013 (тони / годишно)21.965 т
Емисија на CO2 2013 (тони / годишно) по глава на жител5,76 т
Интензитет на емисија на CO2 2013 (тони / мик / годишно)

Ризик од природни опасности

Релативен ризик од 10
ПоплаваСреден (4)
* Ризикот, особено во врска со поплавување или свлечиште, не може да биде за целата област.

Неодамнешни земјотреси во близина

Големината 3,0 и поголема
ДатумВремеГолеминаОддалеченостДлабочинаЛокацијаЛинк
17.1.1611:123,0382,5 км4.740 м3km NE of Ranson, West Virginiausgs.gov
16.7.1002:043,651,3 км7.030 м1km NW of Germantown, Marylandusgs.gov

За нашите податоци

Податоците на оваа страница се проценуваат користејќи голем број на јавно достапни алатки и ресурси. Се обезбедува без гаранција и може да содржи неточности. Користете на ваш сопствен ризик. Погледнете тука за повеќе информации.