(1.193) Поштенски Броеви во Ровненска област

Погледнете список на Поштенски Броеви во Ровненска област
Временска зонаИсточноевропско време
Површина20.047 km²
Население1,2 милиони (Повеќе детали)
Машко население548.850 (47,4 %)
Femaleенско население609.382 (52,6 %)
Средна возраст35,4
Поштенски Броеви07036, 07054, 07216 (1.190 повеќе)
Телефонски Броеви3376, 3556, 36 (18 повеќе)
Градови61
Поштенски БроевиГрадБрој на поштенски кодови
30320 - 30326, 35800 - 35809Ostroh10
32640 - 32645, 35843 - 35845Novomalyn8
33000 - 33028Rivne25
34140 - 34142Yasynets’3
34162 - 34165Berezhnytsya5
34200 - 34209Rokytne5
34400 - 34403Kuznetsovs’k5
34500 - 34503Sarny4
34600 - 34609Berezne3
34727 - 34729Horodyshche3
35034 - 35036Pen’kiv4
35040 - 35042Zlazne4
35053 - 35055Derazhne6
35211 - 35214, 35230 - 35238Berestechko11
35311 - 35314Klevan’3
35320 - 35324Oleksandriya9
35424 - 35426Hoshcha11
35600 - 35604Dubno5
35700 - 35705Zdolbuniv5
35709 - 35711Zdovbytsya3

(1.193) Поштенски Броеви во Ровненска област

Поштенски БројГрадАдминистративен регионГрадска популација
07036Ровненска област
07054Ровненска област
07216Ровненска област
07244Ровненска област
07264Ровненска област
07521Ровненска област
07834Velyki OzeraРовненска област
08020Ровненска област
08054Ровненска област
08143Ровненска област
08806Ровненска област
09037Ровненска област
09534Ровненска област
09637Ровненска област
09705Ровненска област
09831Ровненска област
09841Ровненска област
09853Ровненска област
11057Ровненска област
11730Korets’Ровненска област8.446
22051Ровненска област
22236Ровненска област
22525HorodokРовненска област
22643Ровненска област
22655Ровненска област
23061Ровненска област
23135RivneРовненска област255.106
23228Ровненска област
23425RivneРовненска област255.106
23437Ровненска област
23744Ровненска област
24453Ровненска област
30214Ровненска област
30217Ровненска област
30237Ровненска област
30320OstrohРовненска област14.251
30322OstrohРовненска област14.251
30326OstrohРовненска област14.251
30340Ровненска област
30611Ровненска област
30620Ровненска област
30621Ровненска област
30622Ровненска област
30623Ровненска област
30625Ровненска област
30626Ровненска област
30627Ровненска област
30628Ровненска област
30638Ровненска област
30655Ровненска област
Страница 1Следно

Демографска информација Ровненска област

Население1,2 милиони
Густина на население57,8 / km²
Машко население548.850 (47,4 %)
Femaleенско население609.382 (52,6 %)
Средна возраст35,4
Средна возраст за мажи32,9
Средна возраст за жени37,6
Бизниси во Ровненска област10.203
Население (1975)1.050.317
Население (2000)1.184.580
Промена на населението од 1975 во 2015 +10,3 %
Промена на населението од 2000 во 2015 -2,2 %

Ровненска област

Ровненската област (украински: Рівненська область) — една од 24-те области на Украина. Се наоѓа во западниот дел на земјата. Наречена е по нејзиниот администратицен центар — градот Ровно. Преставува дел од историската област Волин. Граничи со Волинската, Лавов..  ︎  Страницата со Википедија Ровненска област