(634) Поштенски Броеви во Сумска област

Погледнете список на Поштенски Броеви во Сумска област
Временска зонаИсточноевропско време
Површина23.834 km²
Население1,1 милиони (Повеќе детали)
Машко население507.654 (45,7 %)
Femaleенско население604.264 (54,3 %)
Средна возраст42,3
Поштенски Броеви07447, 07623, 07633 (631 повеќе)
Телефонски Броеви4343, 54, 542 (17 повеќе)
Градови30
Поштенски БроевиГрадБрој на поштенски кодови
28406 - 28408, 41800 - 41802Bilopillya5
40000 - 40491Sumy23
41100 - 41109Shostka8
41200 - 41209Yampil’3
41400 - 41404Hlukhiv3
41500 - 41506Putyvl’5
41600 - 41615Konotop9
42000 - 42010Romny8
42200 - 42203Lebedyn7
42355 - 42357Nyzy3
42500 - 42508Lypova Dolyna3
42600 - 42603Trostyanets’8
42620 - 42623Boromlya4
42700 - 42706Okhtyrka7
42828 - 42839Kyrykivka5
92650 - 92655Velyka Pysarivka6

(634) Поштенски Броеви во Сумска област

Поштенски БројГрадАдминистративен регионГрадска популација
07447KrasnopillyaСумска област8.603
07623Сумска област
07633Сумска област
07732Сумска област
07750Сумска област
07751Сумска област
07752Сумска област
07753Сумска област
07754Сумска област
07755Сумска област
08146Сумска област
08338LebedynСумска област27.695
08514Сумска област
08529Сумска област
09250SlobodaСумска област2.949
09340Сумска област
09423Сумска област
09742Сумска област
16260Сумска област
16735Сумска област
16742Trostyanets’Сумска област8.151
17310Сумска област
17316Trostyanets’Сумска област8.151
19056Trostyanets’Сумска област8.151
19448Сумска област
19525Сумска област
19636SumyСумска област294.456
19713Сумска област
20540Сумска област
20543Сумска област
20544Сумска област
20545Сумска област
20546Сумска област
20547Сумска област
20761Сумска област
23175SlobodaСумска област2.949
23331Сумска област
23332Trostyanets’Сумска област8.151
26152Сумска област
26511KrasnopillyaСумска област8.603
27041Сумска област
28307KrasnopillyaСумска област8.603
28406BilopillyaСумска област17.824
28408BilopillyaСумска област17.824
28613LebedynСумска област27.695
31305Сумска област
32230Сумска област
32510Сумска област
32511Сумска област
32512Сумска област
Страница 1Следно

Демографска информација Сумска област

Население1,1 милиони
Густина на население46,7 / km²
Машко население507.654 (45,7 %)
Femaleенско население604.264 (54,3 %)
Средна возраст42,3
Средна возраст за мажи38,6
Средна возраст за жени45,4
Бизниси во Сумска област8.189
Население (1975)1.492.857
Население (2000)1.310.229
Промена на населението од 1975 во 2015 -25,5 %
Промена на населението од 2000 во 2015 -15,1 %

Сумска област

Сумска област (украински: Сумська область; исто така се нарекува Сумшчина - украински: Сумщина) е област (покраина) од северна Украина. Административен центар на областа е градот Суми.  ︎  Страницата со Википедија Сумска област