(746) Поштенски Броеви во Херсонска област

Погледнете список на Поштенски Броеви во Херсонска област
Временска зонаИсточноевропско време
Површина28.461 km²
Население1,1 милиони (Повеќе детали)
Машко население492.394 (46,3 %)
Femaleенско население570.742 (53,7 %)
Средна возраст39,7
Поштенски Броеви08537, 09845, 20504 (743 повеќе)
Телефонски Броеви3136, 3264, 55 (19 повеќе)
Градови44
Поштенски БроевиГрадБрој на поштенски кодови
73000 - 73494Kherson39
74000 - 74004Vysokopillya5
74100 - 74105Velyka Oleksandrivka3
74300 - 74303Beryslav3
74400 - 74402Verkhniy Rohachyk3
74500 - 74502Velyka Lepetykha3
74800 - 74807Kakhovka6
74900 - 74910Nova Kakhovka7
75200 - 75205Chaplynka3
75230 - 75233Askaniya-Nova5
75500 - 75504Heniches’k3
75550 - 75553Partyzany7
75600 - 75606Hola Prystan’6
75700 - 75705Skadovs’k3

(746) Поштенски Броеви во Херсонска област

Поштенски БројГрадАдминистративен регионГрадска популација
08537Херсонска област
09845Askaniya-NovaХерсонска област3.309
20504Херсонска област
22538Херсонска област
27063Херсонска област
28205Херсонска област
28206Херсонска област
28207Херсонска област
28208Херсонска област
28209Херсонска област
28318NovofedorovkaХерсонска област5.620
28507Херсонска област
55260Херсонска област
55262Херсонска област
55263Херсонска област
55265Херсонска област
55266Херсонска област
55267Херсонска област
55269Херсонска област
57351Херсонска област
57352Херсонска област
57353Херсонска област
57354Херсонска област
57357Херсонска област
57358Херсонска област
57359Херсонска област
57361Херсонска област
57362Херсонска област
57363Херсонска област
57365Херсонска област
57366Херсонска област
57369Херсонска област
57380Херсонска област
63132Херсонска област
64366Херсонска област
64367ChornobayivkaХерсонска област8.954
71333Херсонска област
72542YakymivkaХерсонска област
72570YakymivkaХерсонска област
72582YakymivkaХерсонска област
72583YakymivkaХерсонска област
73000KhersonХерсонска област320.477
73002KhersonХерсонска област320.477
73003KhersonХерсонска област320.477
73005KhersonХерсонска област320.477
73006KhersonХерсонска област320.477
73008KhersonХерсонска област320.477
73009KhersonХерсонска област320.477
73011KhersonХерсонска област320.477
73013KhersonХерсонска област320.477
Страница 1Следно

Демографска информација Херсонска област

Население1,1 милиони
Густина на население37,4 / km²
Машко население492.394 (46,3 %)
Femaleенско население570.742 (53,7 %)
Средна возраст39,7
Средна возраст за мажи36,2
Средна возраст за жени42,8
Бизниси во Херсонска област10.958
Население (1975)1.234.251
Население (2000)1.190.751
Промена на населението од 1975 во 2015 -13,9 %
Промена на населението од 2000 во 2015 -10,7 %

Херсонска област

Херсонска област (украински: Херсонська область; исто така се нарекува Херсоншчина - украински: Херсонщина) е област (покраина) во јужниот дел на Украина. Административен центар на областа е градот Херсон.  ︎  Страницата со Википедија Херсонска област