Временска зонаИсточноевропско време
Површина58,7 km²
Население2.777 (Повеќе детали)
Машко население1.352 (48,7 %)
Femaleенско население1.425 (51,3 %)
Средна возраст35,3
Поштенски Броеви34100, 34109, 81081
Телефонски Број3658

(3) Поштенски Броеви во Dubrovytsya, Ровненска област

Поштенски БројГрадАдминистративен регионГрадска популација
34100DubrovytsyaРовненска област9.285
34109DubrovytsyaРовненска област9.285
81081DubrovytsyaРовненска област9.285

Демографска информација Dubrovytsya, Ровненска област

Население2.777
Густина на население47,3 / km²
Машко население1.352 (48,7 %)
Femaleенско население1.425 (51,3 %)
Средна возраст35,3
Средна возраст за мажи32,8
Средна возраст за жени37,6
Бизниси во Dubrovytsya, Ровненска област58
Население (1975)3.749
Население (2000)3.502
Промена на населението од 1975 во 2015 -25,9 %
Промена на населението од 2000 во 2015 -20,7 %

Dubrovytsya

For other towns with a similar name see Dąbrowica (disambiguation) (Ukrainian: Дубровиця, Polish: Dąbrowica, Russian: Дубровица, Yiddish: דומברוביצא‎) is a town in Rivne Oblast, Ukraine. It is administrative center of the Dubrovytsia Raion, and is t..  ︎  Страницата со Википедија Dubrovytsya

Блиски градови

Интерактивна мапа
ГрадАдминистративен регионДржава или РегионГрадска популацијаПоштенски Броеви
KolkyРовненска областУкраина33763414434186
Velyki OzeraРовненска областУкраина078343414634139
Vysots’kРовненска областУкраина3411134127
Yasynets’Ровненска областУкраина341403414234117