8966 · Претходна Поштенски Број

Поштенски Број 8969 - Bödeháza, Зала

Главен градBödeháza
Површина на Поштенски Број 896921,4 км²
Население181
Машко население82 (45,3 %)
Femaleенско население99 (54,7 %)
Промена на населението од 1975 во 2015 -19,9 %
Промена на населението од 2000 во 2015 -13 %
Средна возраст54,3 години
Средна возраст за мажи49,1 година
Средна возраст за жени58,6 години
Локално временедела 01:07
Временска зонаСредноевропско летно време
Координати46.63828969287687° / 16.426510607066053°
Сродно Поштенски Броеви895689578958896089618966

Карта на Поштенски Број 8969

Интерактивна мапа

Поштенски Број 8969 Население

Години 1975 до 2015
Податоци1975199020002015
Население226217208181
Густина на население10,6 / km²10,1 / km²9,72 / km²8,46 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

8969 Промена на населението од 2000 во 2015

Намалување на 13 % од година 2000 до 2015
ЛокацијаПромени од 1975Промени од 1990Промени од 2000
Поштенски Број 8969-19,9 %-16,6 %-13 %
Zala-46 %-33,8 %-22,7 %
Унгарија-6,5 %-5,1 %-3,6 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 8969 Средно време

Средно време: 54,3 години
ЛокацијаСредна возрастСредно доба (женско)Средно доба (машко)
Поштенски Број 896954,3 години58,6 години49,1 година
Zala43,8 години46,5 години40,8 години
Унгарија41 година43,2 години38,6 години
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 8969 Население од дрво

Население по возраст и пол
ВозрастМашкиЖенскиВкупно
Под 5415
5-9337
10-14326
15-19438
20-243610
25-294611
30-34427
35-394510
40-44539
45-497614
50-546613
55-598816
60-646512
65-694813
70-7451318
75-7951319
80-84359
85 плус336
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 8969 Густина на население

Густина на население: 8,46 / km²
ЛокацијаНаселениеПовршинаГустина на население
Поштенски Број 896918121,4 км²8,46 / km²
Zala263.8533.783,4 км²69,7 / km²
Унгарија9,8 милиони93.010,9 км²105,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 8969 Историско и проектирано население

Проценето античко население до 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Линк] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Индекс на човечки развој (HDI)

Статистички композитен индекс на животниот век, образованието и приходот по глава на жител.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Емисија на Поштенски Број 8969 CO2

Емисиите на јаглерод диоксид (CO2) по жител во тони годишно
ЛокацијаЕмисии на CO2Емисии на CO2 по глава на жителИнтензитет на емисија на CO2
Поштенски Број 89691.093 т6,04 т51,1 т/km²
Zala1.170.531 т4,44 т309,4 т/km²
Унгарија48.384.015 т4,92 т520,2 т/km²
Sources: [Линк] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Емисија на Поштенски Број 8969 CO2

Емисија на CO2 2013 (тони / годишно)1.093 т
Емисија на CO2 2013 (тони / годишно) по глава на жител6,04 т
Интензитет на емисија на CO2 2013 (тони / км² / годишно)51,1 т/km²

Ризик од природни опасности

Релативен ризик од 10
ЗемјотресСреден (4)
* Ризикот, особено во врска со поплавување или свлечиште, не може да биде за целата област.

Неодамнешни земјотреси во близина

Големината 3,0 и поголема
ДатумВремеГолеминаОддалеченостДлабочинаЛокацијаЛинк
8.12.0522:503,356,1 км10.000 мCroatiausgs.gov
6.12.0521:223,461,2 км10.000 мCroatiausgs.gov
2.8.0503:473,454,5 км10.000 мCroatiausgs.gov
15.12.0323:06450,3 км10.000 мHungaryusgs.gov
29.11.0301:593,283,6 км10.000 мCroatiausgs.gov
9.8.0315:014,345 км10.000 мHungaryusgs.gov
21.4.0303:033,483,4 км10.000 мCroatiausgs.gov
5.12.0219:123,151,8 км10.000 мCroatiausgs.gov
5.12.0217:523,955,8 км10.000 мCroatiausgs.gov
19.3.0216:503,185,1 км10.000 мCroatiausgs.gov

Пронајдете историски појави на земјотреси во близина на Поштенски Број 8969

Најраниот датум  Најновиот датум 
 Големината 3,0 и поголема   Големината 4,0 и поголема   Големината 5,0 и поголема 

За нашите податоци

Податоците на оваа страница се проценуваат користејќи голем број на јавно достапни алатки и ресурси. Се обезбедува без гаранција и може да содржи неточности. Користете на ваш сопствен ризик. Погледнете тука за повеќе информации.