(11.445) Поштенски Броеви во Шпанија

Погледнете список на Поштенски Броеви во Шпанија
Временска зонаСредноевропско време
Население46,5 милиони
Поштенски Броеви00000, 01001, 01002 (11.442 повеќе)
Телефонски Броеви6, 71, 72 (98 повеќе)
Бизниси во Шпанија2.850.101
Градови5.548
Поштенски БроевиАдминистративен регионБрој на поштенски кодови
01001 - 01510, 20001 - 20870, 48001 - 48998Баскија237
03000 - 03870, 12001 - 12609, 46000 - 46989Валенсија (автономна заедница)554
06001 - 06980, 10001 - 10991Екстремадура403
07000 - 07870Балеарски Острови145
22001 - 22889, 44001 - 44793, 50001 - 50840Арагон677
26001 - 26589Риоха126
28000 - 28991Мадрид (автономна заедница)266
30000 - 30893Мурсија (автономна заедница)164
31001 - 31890Навара197
33000 - 33996Астурија363
35000 - 35660, 38001 - 38917Канарски Острови315
39001 - 39860Кантабрија150
51001 - 51080Сеута8
52000 - 52080Мелилја10

Интерактивна мапа

(11.445) Поштенски Броеви во Шпанија

Поштенски БројГрадАдминистративен регионНаселениеПовршина
00000
01001Виторија (Алава)Баскија4.0480,417 км²
01002Виторија (Алава)Баскија9.9831,531 км²
01003Виторија (Алава)Баскија12.4581,997 км²
01004Виторија (Алава)Баскија2.0920,2 км²
01005Виторија (Алава)Баскија2.5760,3 км²
01006Виторија (Алава)Баскија14.9524,087 км²
01007ArmentiaБаскија11.8352,632 км²
01008Виторија (Алава)Баскија7.9431,066 км²
01009Виторија (Алава)Баскија4.8230,688 км²
0101040.0466,3 км²
01012Виторија (Алава)Баскија4.6600,677 км²
01013BetoñoБаскија45.6337,4 км²
01015Виторија (Алава)Баскија37.7678,4 км²
01070Виторија (Алава)Баскија
01071Виторија (Алава)Баскија
01080Виторија (Алава)Баскија
01100
0111097868,3 км²
0111765791,9 км²
01118NavarreteБаскија708161,9 км²
01120Maeztu / MaestuБаскија1.66298 км²
01128AzazetaБаскија35236,1 км²
01129Erroitegi / RóiteguiБаскија17610,1 км²
01130MurgiaБаскија2.097111,8 км²
01138OndategiБаскија1.726101,9 км²
011392729,2 км²
011601400,385 км²
01165OtxandioБаскија19145,2 км²
011691.18727,8 км²
01170Легутиано (Алава)Баскија1.25625 км²
01171
011913.04568,5 км²
01192IlarratzaБаскија5.80650,3 км²
011934.51063,2 км²
011945.75273,7 км²
011957.07924,3 км²
01196Andetxa / AntezanaБаскија5.98535,7 км²
01200Agurain / SalvatierraБаскија3.78824,2 км²
01206GebaraБаскија945104,4 км²
01207AlaitzaБаскија67840,5 км²
012082.30894,6 км²
01211Армињон (Алава)Баскија32534,6 км²
01212626101,4 км²
012132.27982,7 км²
012161015,8 км²
01220Армињон (Алава)Баскија47515,9 км²
012303.18852,2 км²
012402.66616,5 км²
01250AraiaБаскија1640,408 км²
Страница 1Следно

Шпанија

Кралство Шпанија или само Шпанија (шпански и галициски: Reino de España или España; каталонски: Regne d'Espanya; баскиски: Espainiako Erresuma) — земја во југозападна Европа. Го дели Пиринејскиот Полуостров со Португалија, Гибралтар и Андора. На североисток, п..  ︎  Страницата со Википедија Шпанија