0044 · Претходна Поштенски Број
Следна Поштенски Број · 0046

Поштенски Број 0045 - Гаутенг

Површина на Поштенски Број 00453,771 км²
Население3.744
Машко население1.737 (46,4 %)
Femaleенско население2.007 (53,6 %)
Промена на населението од 1975 во 2015 +319,3 %
Промена на населението од 2000 во 2015 +56,8 %
Средна возраст35 години
Средна возраст за мажи34,8 години
Средна возраст за жени35,2 години
Телефонски Броеви10111213Повеќе
СоседстваPierre van Ryneveld
Локално времепеток 05:31
Временска зонаВреме во Јужноафриканска Република
Координати-25.8571987467959° / 28.25163963169139°
Сродно Поштенски Броеви004000410042004300440046

Карта на Поштенски Број 0045

Интерактивна мапа

Поштенски Број 0045 Население

Години 1975 до 2015
Податоци1975199020002015
Население8931.6512.3883.744
Густина на население236,8 / km²437,8 / km²633,2 / km²992,7 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

0045 Промена на населението од 2000 во 2015

Зголемување на 56,8 % од година 2000 на 2015
ЛокацијаПромени од 1975Промени од 1990Промени од 2000
Поштенски Број 0045+319,3 %+126,8 %+56,8 %
Гаутенг+262,9 %+103,1 %+45,4 %
Јужноафриканска Република+111,9 %+48,1 %+21,4 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 0045 Средно време

Средно време: 35 години
ЛокацијаСредна возрастСредно доба (женско)Средно доба (машко)
Поштенски Број 004535 години35,2 години34,8 години
Гаутенг28,1 година28,2 години28,1 година
Јужноафриканска Република25,4 години26,3 години24,5 години
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 0045 Население од дрво

Население по возраст и пол
ВозрастМашкиЖенскиВкупно
Под 5188176365
5-9174167341
10-14148133282
15-1996129226
20-2468110178
25-2976111188
30-34121165286
35-39187286474
40-44220251471
45-49166164330
50-54123138261
55-599183174
60-64363168
65-69242853
70-7481524
75-7961017
80-84044
85 плус269
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 0045 Густина на население

Густина на население: 992,7 / km²
ЛокацијаНаселениеПовршинаГустина на население
Поштенски Број 00453.7443,771 км²992,7 / km²
Гаутенг13,5 милиони18.178,3 км²743,9 / km²
Јужноафриканска Република54,3 милиони1.219.846,5 км²44,5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 0045 Историско и проектирано население

Проценето население од 1880 до 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Линк] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Позивни броеви

Кодови за процентуална област кои ги користат деловните активности во 0045
 Телефонски Број 12: 52,1 %
 Телефонски Број 7: 19 %
 Телефонски Број 82: 14,9 %
 Телефонски Број 83: 5 %
 Друго: 9,1 %

Индустрии

Дистрибуција на деловни активности по индустрија
 Купување: 25,9 %
 Професионални услуги: 11,4 %
 Образование: 7 %
 Хотели и патување: 6,7 %
 Ресторанти: 6,7 %
 индустрија: 6,1 %
 Услужување во домашни услови: 5,8 %
 Локални услуги: 5 %
 Друго: 25,4 %
Опис на индустријатаБрој на претпријатијаПросечна оценка на GoogleБизниси на 1.000 жители

Индекс на човечки развој (HDI)

Статистички композитен индекс на животниот век, образованието и приходот по глава на жител.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Емисија на Поштенски Број 0045 CO2

Емисиите на јаглерод диоксид (CO2) по жител во тони годишно
ЛокацијаЕмисии на CO2Емисии на CO2 по глава на жителИнтензитет на емисија на CO2
Поштенски Број 004539.345 т10,5 т10.432 т/km²
Гаутенг126.172.862 т9,33 т6.940 т/km²
Јужноафриканска Република358.473.407 т6,6 т293,9 т/km²
Sources: [Линк] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Емисија на Поштенски Број 0045 CO2

Емисија на CO2 2013 (тони / годишно)39.345 т
Емисија на CO2 2013 (тони / годишно) по глава на жител10,5 т
Интензитет на емисија на CO2 2013 (тони / км² / годишно)10.432 т/km²

Ризик од природни опасности

Релативен ризик од 10
СушаСреден (5)
* Ризикот, особено во врска со поплавување или свлечиште, не може да биде за целата област.

Неодамнешни земјотреси во близина

Големината 3,0 и поголема
ДатумВремеГолеминаОддалеченостДлабочинаЛокацијаЛинк
28.2.1920:564,965,1 км5.000 м6km WSW of Soweto, South Africausgs.gov
23.1.1811:474,463,9 км5.000 м4km WSW of Soweto, South Africausgs.gov
17.11.1323:534,349,4 км5.000 м8km WSW of Johannesburg, South Africausgs.gov
18.12.0907:124,241,8 км2.000 мSouth Africausgs.gov
28.4.0603:503,854,2 км5.000 мSouth Africausgs.gov
24.1.0601:133,644,2 км2.000 мSouth Africausgs.gov
24.12.0006:464,151,1 км5.000 мSouth Africausgs.gov
25.4.9817:504,530,1 км5.000 мSouth Africausgs.gov
29.2.9621:344,429,9 км10.000 мSouth Africausgs.gov
26.10.9519:263,543,1 км5.000 мSouth Africausgs.gov

Пронајдете историски појави на земјотреси во близина на Поштенски Број 0045

Најраниот датум  Најновиот датум 
 Големината 3,0 и поголема   Големината 4,0 и поголема   Големината 5,0 и поголема 

Градови

Процент на деловни активности по град во 0045
 Centurion: 87,6 %
 Преторија: 11,1 %
 Друго: 1,3 %

За нашите податоци

Податоците на оваа страница се проценуваат користејќи голем број на јавно достапни алатки и ресурси. Се обезбедува без гаранција и може да содржи неточности. Користете на ваш сопствен ризик. Погледнете тука за повеќе информации.