0045 · Претходна Поштенски Број

Поштенски Број 0046 - Гаутенг

Површина на Поштенски Број 004677,4 км²
Население17.099
Машко население10.578 (61,9 %)
Femaleенско население6.521 (38,1 %)
Промена на населението од 1975 во 2015 +344,5 %
Промена на населението од 2000 во 2015 +54,7 %
Средна возраст27,6 години
Средна возраст за мажи28,4 години
Средна возраст за жени26,4 години
Телефонски Броеви10111213Повеќе
СоседстваCenturion, Centurion Central, Centurion Golf Estate, Die Hoewes, Hennopspark, Zwartkop
Локално времесабота 06:09
Временска зонаВреме во Јужноафриканска Република
Координати-25.847783891939507° / 28.05616885741721°
Сродно Поштенски Броеви004000410042004300440045

Карта на Поштенски Број 0046

Интерактивна мапа

Поштенски Број 0046 Население

Години 1975 до 2015
Податоци1975199020002015
Население3.8477.53311.05017.099
Густина на население49,7 / km²97,3 / km²142,7 / km²220,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

0046 Промена на населението од 2000 во 2015

Зголемување на 54,7 % од година 2000 на 2015
ЛокацијаПромени од 1975Промени од 1990Промени од 2000
Поштенски Број 0046+344,5 %+127 %+54,7 %
Гаутенг+262,9 %+103,1 %+45,4 %
Јужноафриканска Република+111,9 %+48,1 %+21,4 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 0046 Средно време

Средно време: 27,6 години
ЛокацијаСредна возрастСредно доба (женско)Средно доба (машко)
Поштенски Број 004627,6 години26,4 години28,4 години
Гаутенг28,1 година28,2 години28,1 година
Јужноафриканска Република25,4 години26,3 години24,5 години
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 0046 Население од дрво

Население по возраст и пол
ВозрастМашкиЖенскиВкупно
Под 59268981.825
5-9315338654
10-14210208419
15-19450384835
20-241.8021.1112.914
25-292.3041.1783.482
30-341.6606982.358
35-391.1074891.596
40-446283741.003
45-49444304748
50-54289194484
55-59187161348
60-6413370204
65-697052122
70-74333265
75-7913821
80-846814
85 плус11315
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 0046 Густина на население

Густина на население: 220,8 / km²
ЛокацијаНаселениеПовршинаГустина на население
Поштенски Број 004617.09977,4 км²220,8 / km²
Гаутенг13,5 милиони18.178,3 км²743,9 / km²
Јужноафриканска Република54,3 милиони1.219.846,5 км²44,5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 0046 Историско и проектирано население

Проценето население од 1880 до 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Линк] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Соседства

Дистрибуција на деловни активности по соседство во 0046
 Centurion Central: 29,8 %
 Centurion: 13,7 %
 Centurion Golf Estate: 7,3 %
 Hennopspark: 5,1 %
 Друго: 44,1 %

Позивни броеви

Кодови за процентуална област кои ги користат деловните активности во 0046
 Телефонски Број 12: 72,6 %
 Телефонски Број 7: 9 %
 Телефонски Број 82: 6,9 %
 Друго: 11,6 %

Бизнис концентрација во Поштенски Број 0046

0046 Колоритна мапа за бизниси

Индустрии

Дистрибуција на деловни активности по индустрија
 Купување: 23,6 %
 Професионални услуги: 12,6 %
 Ресторанти: 8,6 %
 Автомобилски: 7,7 %
 индустрија: 5,8 %
 Хотели и патување: 5,4 %
 Услужување во домашни услови: 4,9 %
 Друго: 31,3 %
Опис на индустријатаБрој на претпријатијаПросечна оценка на GoogleБизниси на 1.000 жители
Делови за автомобили83.60,5
Дилери на нови автомобили143.80,8
Поправка на автомобил84.20,5
Салони за убавина54.50,3
Фризери54.20,3
Самопослуга и супермаркети73.10,4
Општи изведувачи80,5
Други сместувачки54.10,3
Телекомуникации51.70,3
Здравје и медицина153.70,9
Ресторани за брза храна53.80,3
Аптеки и дрога продавници51.30,3
Канцелариски материјали и канцелариски материјал продавници124.40,7
Купување Друго64.10,4
Мебел продавници63.40,4
Продавница за електроника183.21,1
Продавници за облека93.70,5
Стоковни куќи54.00,3

Деловна дистрибуција по цена за Поштенски Број 0046

 ефтин: 76,2 %
 умерен: 14,3 %
 Многу скапо: 9,5 %

Индекс на човечки развој (HDI)

Статистички композитен индекс на животниот век, образованието и приходот по глава на жител.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Емисија на Поштенски Број 0046 CO2

Емисиите на јаглерод диоксид (CO2) по жител во тони годишно
ЛокацијаЕмисии на CO2Емисии на CO2 по глава на жителИнтензитет на емисија на CO2
Поштенски Број 0046179.692 т10,5 т2.320 т/km²
Гаутенг126.172.862 т9,33 т6.940 т/km²
Јужноафриканска Република358.473.407 т6,6 т293,9 т/km²
Sources: [Линк] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Емисија на Поштенски Број 0046 CO2

Емисија на CO2 2013 (тони / годишно)179.692 т
Емисија на CO2 2013 (тони / годишно) по глава на жител10,5 т
Интензитет на емисија на CO2 2013 (тони / км² / годишно)2.320 т/km²

Ризик од природни опасности

Релативен ризик од 10
СушаСреден (5)
* Ризикот, особено во врска со поплавување или свлечиште, не може да биде за целата област.

Неодамнешни земјотреси во близина

Големината 3,0 и поголема
ДатумВремеГолеминаОддалеченостДлабочинаЛокацијаЛинк
28.2.1920:564,954,2 км5.000 м6km WSW of Soweto, South Africausgs.gov
20.2.1809:234,558,4 км5.000 м7km SSW of Soweto, South Africausgs.gov
23.1.1811:474,453,5 км5.000 м4km WSW of Soweto, South Africausgs.gov
12.7.1508:394,257,4 км5.000 м21km NW of Brits, South Africausgs.gov
17.11.1323:534,342,1 км5.000 м8km WSW of Johannesburg, South Africausgs.gov
18.12.0907:124,245,2 км2.000 мSouth Africausgs.gov
28.4.0603:503,853,4 км5.000 мSouth Africausgs.gov
24.1.0601:133,649,8 км2.000 мSouth Africausgs.gov
24.12.0006:464,154,6 км5.000 мSouth Africausgs.gov
25.4.9817:504,516,8 км5.000 мSouth Africausgs.gov

Пронајдете историски појави на земјотреси во близина на Поштенски Број 0046

Најраниот датум  Најновиот датум 
 Големината 3,0 и поголема   Големината 4,0 и поголема   Големината 5,0 и поголема 

Градови

Процент на деловни активности по град во 0046
 Centurion: 76,8 %
 Преторија: 21,7 %
 Друго: 1,5 %

За нашите податоци

Податоците на оваа страница се проценуваат користејќи голем број на јавно достапни алатки и ресурси. Се обезбедува без гаранција и може да содржи неточности. Користете на ваш сопствен ризик. Погледнете тука за повеќе информации.