Следна Поштенски Број · 0061

Поштенски Број 0060 - Преторија, Гаутенг

Главен градПреторија
Површина на Поштенски Број 006051,1 км²
Население3.063
Машко население1.617 (52,8 %)
Femaleенско население1.446 (47,2 %)
Промена на населението од 1975 во 2015 +367,6 %
Промена на населението од 2000 во 2015 +56,4 %
Средна возраст33,1 година
Средна возраст за мажи32,9 години
Средна возраст за жени33,3 години
Телефонски Броеви12
СоседстваGarsfontein
Локално времесабота 05:49
Временска зонаВреме во Јужноафриканска Република
Координати-25.916406440521346° / 28.342633739147313°
Сродно Поштенски Броеви006100620063006500660068

Карта на Поштенски Број 0060

Интерактивна мапа

Поштенски Број 0060 Население

Години 1975 до 2015
Податоци1975199020002015
Население6551.3531.9593.063
Густина на население12,8 / km²26,5 / km²38,3 / km²59,9 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

0060 Промена на населението од 2000 во 2015

Зголемување на 56,4 % од година 2000 на 2015
ЛокацијаПромени од 1975Промени од 1990Промени од 2000
Поштенски Број 0060+367,6 %+126,4 %+56,4 %
Гаутенг+262,9 %+103,1 %+45,4 %
Јужноафриканска Република+111,9 %+48,1 %+21,4 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 0060 Средно време

Средно време: 33,1 година
ЛокацијаСредна возрастСредно доба (женско)Средно доба (машко)
Поштенски Број 006033,1 година33,3 години32,9 години
Гаутенг28,1 година28,2 години28,1 година
Јужноафриканска Република25,4 години26,3 години24,5 години
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 0060 Население од дрво

Население по возраст и пол
ВозрастМашкиЖенскиВкупно
Под 5148164313
5-9140100241
10-1411294206
15-196979148
20-2410777185
25-29143110253
30-34156149305
35-39207218426
40-44207161368
45-4911794212
50-547853132
55-59424184
60-64323971
65-69322860
70-74152843
75-799615
80-84336
85 плус022
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Поштенски Број 0060 Густина на население

Густина на население: 59,9 / km²
ЛокацијаНаселениеПовршинаГустина на население
Поштенски Број 00603.06351,1 км²59,9 / km²
Гаутенг13,5 милиони18.178,3 км²743,9 / km²
Јужноафриканска Република54,3 милиони1.219.846,5 км²44,5 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Поштенски Број 0060 Историско и проектирано население

Проценето население од 1870 до 2100
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Линк] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Позивни броеви

Кодови за процентуална област кои ги користат деловните активности во 0060
 Телефонски Број 12: 65 %
 Телефонски Број 7: 12,5 %
 Телефонски Број 82: 11,3 %
 Телефонски Број 83: 6,2 %
 Друго: 5 %

Индустрии

Дистрибуција на деловни активности по индустрија
 Купување: 19,5 %
 Професионални услуги: 16,3 %
 Убавина и бањи: 9,5 %
 Услужување во домашни услови: 8,4 %
 Образование: 7,4 %
 индустрија: 7,4 %
 Медицински: 5,8 %
 Хотели и патување: 5,3 %
 Локални услуги: 4,7 %
 Друго: 15,8 %

Индекс на човечки развој (HDI)

Статистички композитен индекс на животниот век, образованието и приходот по глава на жител.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Емисија на Поштенски Број 0060 CO2

Емисиите на јаглерод диоксид (CO2) по жител во тони годишно
ЛокацијаЕмисии на CO2Емисии на CO2 по глава на жителИнтензитет на емисија на CO2
Поштенски Број 006031.262 т10,2 т611,3 т/km²
Гаутенг126.172.862 т9,33 т6.940 т/km²
Јужноафриканска Република358.473.407 т6,6 т293,9 т/km²
Sources: [Линк] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Емисија на Поштенски Број 0060 CO2

Емисија на CO2 2013 (тони / годишно)31.262 т
Емисија на CO2 2013 (тони / годишно) по глава на жител10,2 т
Интензитет на емисија на CO2 2013 (тони / км² / годишно)611,3 т/km²

Ризик од природни опасности

Релативен ризик од 10
СушаСреден (5)
* Ризикот, особено во врска со поплавување или свлечиште, не може да биде за целата област.

Неодамнешни земјотреси во близина

Големината 3,0 и поголема
ДатумВремеГолеминаОддалеченостДлабочинаЛокацијаЛинк
28.2.1920:564,967,6 км5.000 м6km WSW of Soweto, South Africausgs.gov
20.2.1809:234,569,4 км5.000 м7km SSW of Soweto, South Africausgs.gov
23.1.1811:474,466,3 км5.000 м4km WSW of Soweto, South Africausgs.gov
17.11.1323:534,350,7 км5.000 м8km WSW of Johannesburg, South Africausgs.gov
18.12.0907:124,237,5 км2.000 мSouth Africausgs.gov
2.6.0607:553,658,9 км5.000 мSouth Africausgs.gov
28.4.0603:503,851,4 км5.000 мSouth Africausgs.gov
24.1.0601:133,638,4 км2.000 мSouth Africausgs.gov
24.12.0006:464,146,2 км5.000 мSouth Africausgs.gov
25.4.9817:504,536,4 км5.000 мSouth Africausgs.gov

Пронајдете историски појави на земјотреси во близина на Поштенски Број 0060

Најраниот датум  Најновиот датум 
 Големината 3,0 и поголема   Големината 4,0 и поголема   Големината 5,0 и поголема 

Главен град

Преторија е град кој се наоѓа во северниот дел на провинцијата Гаутенг во Јужноафриканската Република. Тој е еден од главните градови на земјата, односно административен главен град; другите два глави града се Кејптаун и Блумфонтејн, легислативна и судска прес..  ︎  Страницата со Википедија Преторија

За нашите податоци

Податоците на оваа страница се проценуваат користејќи голем број на јавно достапни алатки и ресурси. Се обезбедува без гаранција и може да содржи неточности. Користете на ваш сопствен ризик. Погледнете тука за повеќе информации.